Přijat zákon o státní službě

Poslanecká sněmovna schválila 12.3.2002 veledůležitý zákon o státní službě, bez něhož by Česká republika měla vážné problémy ukončit úspěšně vstupní rozhovory s Evropskou unií. (Odkazuji na článek „Proč potřebujeme zákon o státní službě“ z 20.11. 2001, který je na těchto webových stránkách).

Polobulvární Lidové noviny mají tuto událost sice jako první zprávu, ale uvádějí jí palcovým titulkem „Zákon dá úředníkům šest týdnů volna“. Ti čtenáři, kteří se dají svést řečí tohoto titulku, mají tedy úředníkům především závidět. Samotný text zprávy je věcnější než zmíněný titulek, nicméně ani zde se nezapře politická orientace deníku. Prvním citovaným politikem, na první straně, není někdo, kdo by vysvětlil, proč je zákon důležitý, ale Václav Klaus, který stroze říká: „Jsem přesvědčen, že je to špatně“. Teprve na straně čtyři je citován předkladatel zákona Vladimír Špidla.

Na první straně deníku je též „úvaha“ Petra Fischera, který tvrdí, že zákon neřeší hlavní problém nevalné úrovně českého úřednictva, což je podle Fischera nedostatek peněz. Ve skutečnosti hlavní problém českého úřednictva až dosud byla skutečnost, že úředníci, zejména ti vyšší, byli vydáni na milost a nemilost politickým stranám, které se dostanou k moci. Odpolitizování státní správy byl také jeden z hlavním požadavků EU. Peníze jsou jistě důležité, ale oněch závistivě zmíněných „šest týdnů volna“, třicet dní plně placené nemocenské, či výslužné při odchodu do důchodu rovnající se pětinásobku platu, jsou přece důležité pobídky.

ODS proti zákonu, jak už je u ní obvyklé, protestuje z jiných důvodů, než které oficiálně přizná. Údajně protestuje proto, že zákon vytváří kastu lidí se zvláštními výhodami (závist je v české společnosti vždy dobrým nástrojem boje).

Ve skutečnosti jsou ovšem nejviditelnější kastou se zvláštními výhodami politici. Zákon jim bere, či alespoň značně ztěžuje, jednu z dosavadních výhod–možnost obsazovat po získání moci místa ve státní správě sobě věrnými lidmi a tak jim splatit různé služby. ODS ve skutečnosti nevadí žádná speciální kasta lidí se zvláštními výhodami. Takových kast vytvořila jí vedená privatizace spoustu. V případě zákona o státní službě jí vadí zejména právě to, že po příštích volbách nebude tak snadné dosazovat do státní správy „své lidi“.


13. 3. 2002

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..