Špidla musí překročit Zemana a Klause

Sociální demokracie bude mít velké problémy vyhrát volby, pokud se její vedení, zvolené vloni v dubnu, jasně nevymezí proti opoziční smlouvě a Miloši Zemanovi. V současnosti je ČSSD vnímána sice jako poměrně úspěšná vládní strana, zároveň ale jako strana, která je ve dvojích kleštích, jež ji v očích voličů činí poněkud nesvéprávnou.

Na jedné straně je ČSSD svírána opoziční smlouvou, která opticky činí z občanských demokratů, vydávajících se za největšího rivala soc. dem., politickou sílu určující bytí a nebytí vlády. Někteří přední sociální demokraté se sice vyslovili pro zrušení smlouvy, která podle nich je tak jako tak „vyhaslá“, ale když ODS pohrozila hlasováním o důvěře ve vládu v odpovědi na takový krok, tyto hlasy utichly.

Hrozba ODS je přitom jalová. Především není vůbec jasné, že by strana Václava Klause skutečně byla schopna uspět s hlasováním o důvěře, protože by k podpoře jen těžko získávala komunisty i Koalici. Oba tyto subjekty by neměly žádný důvod pomáhat pár měsíců před volbami svrhnout vládu, kterou ODS držela čtyři roky u moci, a posílit tím obraz ODS coby skutečné opoziční strany. Navíc, i kdyby vládě by byla vyslovena nedůvěra, bude Zemanův tým tak jako tak vládnout až do voleb, protože již není dost času, a ani nedává smysl, aby prezident jmenoval vládu novou.

Druhými nůžkami, které svírají Špidlovo vedení ČSSD, je Miloš Zeman a skupina jeho poradců. Zeman vykonal v minulosti pro ČSSD leccos dobrého, ale v současné době je už jen přítěží. Zemanovo rozdmýchávání nacionalistických vášní sice může oslovovat národně-socialistické přívržence strany, ale zahraničně-politické excesy, ke kterým se přitom uchyluje, jsou naprosto kontraproduktivní ve vztahu ke Špidlovým ambicím udělat z ČSSD moderní evropskou sociálnědemokratickou formaci. Zemanova agresivní domácí politika, zavírající oči před pochybnými, korupcí zavánějícími metodami, odpuzuje řadu slušných voličů nalevo od politického středu.

Špidla by tedy měl najít způsob jak se od Zemana distancovat, aniž by tím zpochybnil výsledky vlády, které je sám členem. Měl by voličům jasně sdělit, že on a popřípadě i jeho vláda nebudou používat Zemanovy metody. Když Špidla nedávno řekl, že chce „čistou vládu“, měl by též dodat, že v takové vládě není místo pro některé z lidí, kterými se obklopil Zeman. A že taková vláda nemůže být svázána opoziční smlouvou.

Vláda ČSSD vykonala mnoho dobrého. Své úspěchy zatím nezúročila u voličů tak, jak by mohla, především proto, že mnoho lidí odpuzuje nedospělá závislost Zemana (a tím i ČSSD) na Klausovi, jakož i stále méně přijatelné politické metody Zemana a jemu blízkých vysokých činitelů ČSSD i vlády. Pokud by Špidla dokázal přesvědčit voliče, že je schopen vykročit za dědictví Klause a Zemana, může vyhrát volby.


Právo – 15. 3. 2002

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..