Klaus versus Kasl

Václav Klaus se konečně vyjádřil jasně k osobě pražského primátora Jana Kasla. Na jednom volebním shromáždění údajně na adresu Kasla řekl: „Problém pana primátora bych já nazval černé pasažérství. Ono je prostě strašně snadné hrát roli, že oni ti ostatní to dělají blbě, ale já jsem ten váš člověk a já to vidím úplně jinak.“

Bylo jen otázkou času, kdy Klaus na Kasla zaútočí. Pražský primátor prostě není úplně stejná krevní skupina jako ostatní vysocí činitelé Klausovy strany. Nechce například mlčet o korupci na pražském magistrátu a střílí tak do vlastních řad. Vždyť v Praze vládne Strana opoziční smlouvy–neboli koalice ODS a ČSSD. Tím ovšem Kasl porušuje nepsané pravidlo, která vládne v politickém bratrstvu, kterému neformálně Václav Klaus šéfuje. To pravidlo zní: zatloukat!

Dalším Kaslovým „prohřeškem“ je skutečnost, že zcela jednoznačně obhajuje vstup České republiky do Evropské unie a není ochoten, na rozdíl od ostatních činitelů ODS, zároveň EU očerňovat jako jakési byrokraticko-socialistické monstrum. Asi proto, že coby primátor největšího českého města má s unií především dobré zkušenosti.

Ještě horší je, že Kasl není jedním z politických klonů Václava Klause a přesto je populární a má vliv. To samozřejmě nemůže předseda ODS tolerovat. Od jisté doby snese okolo sebe jen přitakávače, které sám stvořil a jejichž loajalitu důkladně prověřil. Mít ve straně vlivného politika, který neodvozuje své postavení přímo od Klause, a dokonce ho někdy i kritizuje, to se v dnešní ODS netrpí.

Tím nejhorším, čeho se Kasl dopouští, je, že skutečně věří původnímu programu ODS z dob, kdy ještě byla reformní, liberálně orientovanou politickou silou. Na svou obranu řekl, že předseda ODS nepochopil, že se celou dobu snaží, „aby se naplňoval program ODS.“

Takového upřímného naivku ovšem ODS–v té podobě, do které se vyvinula po roce 1997–nemůže potřebovat. Pro Kasla v ní není místo a pražský primátor by udělal dobře, kdyby si buď našel jiný politický domov, nebo kandidoval jako nezávislý–ať už v pražských regionálních nebo senátních volbách na podzim tohoto roku. Pokud doufal, že ODS je možné reformovat, mýlil se. Další členství v této straně by mohlo začít kompromitovat i tohoto charismatického, schopného politika, který před sebou může ještě mít zajímavou politickou budoucnost.


21. 3. 2002

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..