Vměšuje se NATO do Slovenských záležitostí?

Poté, co Generální tajemník NATO George Robertson během návštěvy České republiky opět prohlásil, že pokud se Slovensko chce dostat do NATO, neměli by Slováci volit „špatné strany“ (rozumějme tím zejména Hnutí za demokratické Slovensko Vladimíra Mečiara), ozvali se rozhořčeně někteří komentátoři, že se NATO vměšuje do slovenských záležitostí. Jeden dokonce posměšně napsal, že by se slovenské volby měly konat v centrále NATO.

Ve skutečnosti se NATO do slovenských záležitostí nijak nevměšuje. Slovákům docela srozumitelně říká: zvolte si koho chcete. Pokud ovšem zvolíte opět Mečiara, nemůžete bohužel pravděpodobně počítat s tím, že vás do NATO přijmeme. Jsme elitním klubem, který dbá na určité politické, bezpečnostní a ekonomické standardy. Mečiar porušoval během své vlády základní pravidla demokracie, navazoval vztahy s východními výzvědnými službami, k NATO měl v podstatě záporný vztah. Slovensko pod jeho vedením by nebylo spolehlivým partnerem.

Negativní přístup NATO k Mečiarovi je jasným a čestným postojem. Slovákům NATO říká, že mají na vybranou. Chtějí-li Mečiara, mají ho mít. NATO ovšem mečiarovské Slovensko nechce.

Kdybychom parafrázovali to, co jednou řekl Václavu Klausovi jeden vysoký činitel Evropské unie po jedné z Klausových kritických tirád na adresu EU, je to Slovensko, které chce (z dobrých důvodů) vstoupit do NATO, není to NATO, které se chce připojit ke Slovensku. Kritéria jsou jasná, Slovensko má na vybranou.

Viděno ze širšího hlediska, můžeme samozřejmě uvažovat o tom, zda spojování vstupu Slovenska s Mečiarem není krátkozraké. Koneckonců ani s Mečiarem v čele není Slovensko jen Mečiar. Přijetí Slovenska by bylo oceněním především současné protimečiarovské vlády a Slovensko bude existovat i po Mečiarovi. A koneckonců v NATO jsou státy , jako je Turecko, proti kterému je Slovensko rájem lidských práv a demokracie. To jsou ale úvahy jiného druhu.

Slovensko je kandidátem na členství nyní, v jiné době než bylo přijato Turecko, a má na vybranou. Jestliže si Slováci zvolí vládu v čele s Mečiarem, budou mít opět mečiarovské Slovensko. Přejme jim tuto demokratickou volbu, ale nezazlívejme NATO, že o mečiarovské Slovensko ve svých útrobách nemá zájem.


22. 3. 2002

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..