Slabá koalice, slabší opozice

Někteří političtí analytici nás ujišťují, že vláda Vladimíra Špidly dlouho nevydrží, protože se opírá o velmi křehkou většinu. Vládní koalice je údajně i nespolehlivá, jak koneckonců nasvědčuje i několik neúspěšných pokusů zvolit do funkce místopředsedkyně sněmovny Hanu Marvanovou, nebo první neúspěšný pokus zvolit předsedou Poslanecké sněmovny Lubomíra Zaorálka.

O slabosti či soudržnosti koalice se budeme moci skutečně přesvědčit, teprve až dojde na hlasování o důvěře ve vládu. Zatímco v tajném hlasování o parlamentních funkcích mohou poslanci různě taktizovat, při hlasování o důvěře půjdou „žerty“ stranou. Pokud tedy existují například takoví poslanci ČSSD, kteří z odporu k Vladimíru Špidlovi sabotují koaliční jednotu při hlasování o parlamentních funkcích, při hlasování o důvěře ve vládu si budou muset zvážit dopady případného „disidentství“. Ty by přivodily pád této vlády bez záruky, že se podaří sestavit jinou, možná i otevřený rozkol v ČSSD.

Výhodou vládní koalice je skutečnost, že ačkoliv ona sama se jeví být slabá, opozice je ještě slabší. Jinými slovy: vládní koalice je v konečném součtu méně nejednotná než opoziční tábor.

Ačkoliv se totiž ODS a KSČM v lecčems shodnou (stačí jmenovat euroskepticismus a nacionalistické postoje), přece jen nemohou zcela otevřeně spolupracovat. Taková spolupráce by uškodila oběma stranám, zejména pak ODS. Opoziční tábor tak zůstane v celé řadě otázek rozpolcený.

Srovnání slabosti vládní koalice a opozice je možné učinit například právě na základě již zmíněného hlasování o předsedovi sněmovny. Ačkoliv byl Zaorálek nakonec zřejmě zvolen i s pomocí několika nekoaličních hlasů, byl zvolen tím počtem hlasů, které koalice má-tedy 101. Václav Klaus obdržel hlasů 74. Tedy o 25 méně, než je celková síla opozice. Dá se předpokládat, že tento vzorec se bude opakovat i budoucnosti.

„Slabá“ vládní koalice, pokud projde hlasováním o důvěře, je tedy nakonec docela silná. Bude totiž vždy o tolik silnější, o kolik bude celkově slabší opozice.
A ta je při nemožnosti demonstrovat příliš viditelně společné zájmy ODS a KSČM slabá velmi.


16. 7. 2002

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..