Na co by se novináři měli zeptat Klause

Bulvární deník Blesk přinesl v uplynulých dnech sérii „senzačních“ odhalení o soukromém životě Václava Klause. Deník napsal, že se předseda Občanské demokratické strany již tři čtvrtě roku schází se čtyřiadvacetiletou bývalou letuškou Klárou Lohnickou.

Seriózní média tuto „story“ ignorují. To je jistě na jedné straně dobře. Nejde jen o to, že média by se neměla zbytečně rýpat v soukromí politiků, pokud jde o věci skutečně privátní a nám ostatním do nich nic není. Stačí si připomenout nedávné snahy o zostuzení Hany Marvanové, které veřejnost pobouřily.
„Senzační odhalení“ Blesku si mezi sebou musí vysvětlit spíše manželé Klausovi, než aby byla pastvou pro informační konzum a laciné moralizování.

Ponecháme-li ale stranou bulvární aspekt celé záležitosti, v reportážích deníku Blesk se vyskytly informace, které by novináře i seriózních médií chladnými nechat neměly. Jde zejména o to, že podle Blesku Klaus k výletům za Klárou Lohnickou, nebo k výletům s ní, používal služební vůz a ochranku.

Ještě závažnější je sdělení, že v současné době bývalá letuška Lohniská údajně studuje na Vysoké škole ekonomické. Blesk cituje kolegu Klause z ODS, který říká: „Snažila se tam dostat už asi před dvěma lety, ale teď už tam je. A jestli jí s přijetím pomohl Klaus? To je otázka.“

Václav Klaus velmi často kárá novináře za hloupé otázky, nebo vůči otázkám, které se mu nehodí, vyjadřuje ironickou skepsi. Přesto by novináři měli najít odvahu Klausovi položit otázku, která se mu rozhodně líbit nebude, ale která je z hlediska nezkorumpovaného fungování demokratických institucí naprosto kardinální. Otázka zní, zda Klaus využíval nebo zneužíval výhod vysokého státního činitele ve prospěch své známosti.

Pokud Klaus nebude ochoten odpovědět, je poměrně snadné zjistit pravdu. Své ví jak Klausova ochranka, tak jeho nejbližší spolupracovníci. A své ví též Vysoká škola ekonomická. Od té bychom se měli dozvědět, zda Lohniská skutečně nyní byla přijata do řádného studia a jak dopadla při vstupních testech a pohovorech. Jinými slovy: zda byla přijata skutečně na základě svého výkonu u přijímacích zkoušek.

Nalezení pravdy by pomohlo i samotnému Václavu Klausovi. Pokud si deník Blesk vymýšlí, zaslouží si předseda ODS omluvu. Pokud ovšem Václav Klaus zneužil svého postavení ve prospěch mladé ženy, s níž udržoval známost, nemá v ústavních funkcích už co pohledávat.


30. 8. 2002

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..