Zamlčený příběh ODS z povodňové kalamity

Vzhledem k vysokým známkám, které si vysloužila během nedávných povodní vláda vedená ČSSD, je zajímavé (a poněkud nespravedlivé), že média i vedení Občanské demokratické strany ignorují skutečnost, že v čele naprosté většiny krajů, jakož i v celé řadě měst a obcí, které byly povodněmi nejvíce zasaženy, jsou politici Občanské demokratické strany. Většina z nich si počínala výborně.

V mediálních úvahách o tom, jak si vedly různé instituce během povodní, si vláda i její sociálně demokratický premiér Vladimír Špidla, vysloužili kladné hodnocení po právu. Vesměs pozitivně (též po právu) se hovořilo i o integrovaném záchranném systému, policii, armádě, hasičích.

O práci krajských úřadů, hejtmanů a starostů jsme se ale dozvěděli poměrně málo–a to i přesto, že hejtmani, krajské úřady i starostové hráli v povodňové kalamitě důležitou roli.

Mediálního zájmu si užil jen primátor města Prahy Igor Němec. Ten byl za svou činnost během povodní spíše kritizován a samotná ODS ho nakonec hodila přes palubu. Téměř nic jsme se ale nedozvěděli o obětavých a kompetentních výkonech hejtmanů, jako je jihočeský Jan Zahradník, středočeský Petr Bendl, ústecký Jiří Šulc, plzeňský Petr Zimmermann, karlovarský Josef Pavel, nebo liberecký Pavel Pavlík. Všichni jsou hejtmany za ODS.

Stejně málo jsme dozvěděli o pozoruhodných výkonech mnoha starostů, z nichž naprostá většina též není členy vládní ČSSD. Mnozí jsou nezávislí, mnozí členy menších stran (například lidovecký primátor Českých Budějovic), mnozí-jako například primátor Plzně Jiří Šnebergr-opět z ODS.
Zvláštní není jenom to, že média, jinak vždy připravená hodnotit výkony politiků podle příslušnosti k politickým stranám, v případě hejtmanů a starostů, s výjimkou Němce, poněkud zaspala, takže se z celé krize vynořila jako hlavní hrdina vláda vedená ČSSD. Zvláštní je i to, že o pozoruhodných výkonech svých lidí v regionech mlčí i vedení ODS.

Oficiální webová stránka ODS je plná článků celostátních vůdců, kteří v červnu dokázali prohrát zdánlivě neprohratelné volby. Jména Klaus, Langer, Nečas, Zahradil se opakují kolem dokola.

V rubrice „Naši lidé“ najdeme na této oficiální stránce tyto kategorie: „Klaus“, „Vedení ODS“, „Poslanci“, „Senátoři“. O hejtmanech či významných starostech ani slovo. V rubrice „Kde působíme“ lze nalézt kategorii „Regióny“, jenomže se nemluví o krajských zastupitelstvech a hejtmanech, ale o regionálních kancelářích samotné strany. To samé najdeme v rubrice „Odkazy“.

Lze se jen dohadovat, proč se ODS úspěchy svých krajských zastupitelů, starostů a hejtmanů nechlubí více, zejména nyní po povodních. Vždyť se jedná o skutečnou „success story“. Možná je to proto, že ODS pod vedením Klause byla od začátku nepřátelská vůči zřízení krajů a Klaus nelibě nesl, když hejtmani zvolení za ODS spojili síly s hejtmany z jiných stran, aby lobovali za větší pravomoci krajů. Možná proto, že většina hejtmanů, primátorů a starostů je mnohem více proevropská než euroskeptici v celostátním vedení strany.

Je také možné, že současné vedení ODS, otřesené neúspěšnými celostátními volbami, vidí úspěšné hejtmany, starosty a primátory zvolené za ODS jako hrozbu. Vždyť nová generace politiků ODS se pravděpodobně bude rekrutovat právě odtud. To vše v době, kdy současné vedení ODS chce dát své funkce k „dispozici“ na prosincovém sjezdu.

Ať tak či onak krajské orgány, včetně hejtmanů, starostové i primátoři si ve velké většině zaslouží za svou práci během povodní větší ocenění, než se jim dostalo dosud. Ti z nich, kteří jsou členy ODS, ukázali, že není důvodu tuto stranu odepisovat, pokud bude schopna nahradit současné nepopulární celostátní vedení novými lidmi-například právě některými z těch regionálních politiků, kteří během povodní předvedli pozoruhodné politické i manažérské výkony .


23. 9. 2002

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..