Silvestrovská úvaha: Jsem nejmocnější v ODS!

Soudě podle výroků Václava Klause, některých předáků Občanské demokratické strany, jakož i komentátorů, kteří se stranou sympatizují, mám nad ODS obrovskou moc. Nejlépe to před časem vyjádřil Jan Zahradil, když v NP napsal, že v řadách ODS „pochvala od Peheho, toť polibek smrti ve stranických řadách či hřebík do politické rakve.“

I Václav Klaus má o mém vlivu na ODS i na jeho vlastní chování vysoké mínění. Onehdy v Radiožurnálu řekl: „…páni Peheové, kteří už deset let založili svou politickou kariéru na Pryč s Klausem, tak já dokonce, čím víc to křičí, tak tím mě nutí, abych neodcházel. Takže kdyby byli racionálně se chovající, tak to přestanou říkat. Ale protože oni to budou ještě opakovat…, tak tím mě, bohužel, zašprajcovávají, abych zrovna je neposlouchal.“

Poznámka: Zde je Pehe použit v Klausově oblíbeném plurálu, což může znamenat také například Plesl, Schmarcz, Leschtina nebo Macháček. Jinými slovy, pojem Pehe je zde obecnou kategorií, pod níž pan profesor, jako každý správný vědec, zařazuje širší výčet specifických pojmů, které se mu nechce vypočítávat. V jeho případě jde zároveň o jakýsi dictum de omni et nullo, kterým se, se svým pověstným šarmem, pokouší urazit jak Peheho (tím, že z něj dělá jakousi obecnou množinu) tak ostatní komentátory (tím, že z nich dělá podmnožiny Peheho).

Nicméně, někdy, když je pan profesor skutečně, ale skutečně naštvaný, přece jen se přemůže a mluví či píše adresně. Pravidelně mi tak věnuje hezké článečky s titulky jako „Pan Pehe se konečně prořekl“ nebo „Pan Pehe bezostyšně lže“. Jsem prostě oblíbeným námětem jeho uvažování, za což jsem mu vděčen už proto, že obliba je vzájemná. Nyní, když je konečně v politickém důchodu, rád bych mu nabídl, aby se stal oficiálně mým PR agentem.

Straně nakloněný komentátor Bohumil Pečinka zase v časopise Reflex před nedávným kongresem ODS napsal: „Kdo se tedy z uvedené čtveřice stane předsedou ODS? Zřejmě ten, který si získá nejvíce sympatií u Václava Klause, dokáže něco nabídnout krajským bosům a o němž do té doby nenapíše pochvalný článek Jiří Pehe“.

Poznámka: Zde musím bohužel konstatovat, že celkovou pravdivost Pečinkovy výpovědi o mé moci nad ODS poněkud oslabuje skutečnost, že se totálně mýlil, pokud jde o první premisu—zvítězil totiž kandidát, kterého Klaus nemá rád.

Oddaná Klausova stoupenkyně Milena Varadinková pro změnu napsala v internetovém periodiku Virtually Jany Děděčkové na adresu odpůrců Klause v ODS následující slova: „Ledaže byste si snad zvolili za předsedu rovnou někoho z tábora „pravdy a lásky“, například pana Pehe. Beztak někteří z vás působí dojmem, jakoby se chtěli řídit tím, co vám „nezištně“ poradí právě on.“

Poznámka: Odkaz k mé osobě je zde použit jako krajní varování, výkřik zoufalství do houstnoucí tmy stranického pomatení smyslů. Varadinková evidentně doufá, že vyslovením mého jména budou Klausovi oponenti v ODS natolik vystrašeni, že raději opět zvolí předsedou pana profesora. To, že ho nezvolili, je pro mne jistým zklamáním, neboť by to mohlo znamenat, že se nad mou mocí nad ODS možná vznášejí temná mračna! Naštěstí zůstává ve vysoké funkci Jan Zahradil.

Je samozřejmě příjemné mít tak neuvěřitelnou moc nad mocnou politickou stranou, aniž bych byl jejím členem či funkcionářem a musel tudíž platit členské příspěvky.Navíc stranou, o níž se už léta šeptá, že má tučné konto ve Švýcarsku. Nabízí se mi tak nespočetné množství možností, jak se na účet ODS bavit, obohatit, a ještě významně ovlivňovat politické dění v zemi.

Představme si například, že se mi z nějakého důvodu znelíbí Mirek Topolánek. Stačí, abych napsal, že ten Topolánek je skvělý brach, který jistě povede ODS správným směrem, možná ji dokonce otevře spolupráci s bratrstvem Pravdy a Lásky. Již den po zveřejnění mého článku je svolán mimořádný kongres strany, na němž je Topolánek nekompromisně odvolán a do čela strany znovu přichází Václav Klaus. Milena Varadinková, Jana Bobošíková a Jana Dědečková hlasitě pláčou dojetím pod řečnickou tribunou. Bobošíková oslaví tuto událost tím, že do příští Sedmičky pozve Klause a Grebeníčka, kde si oba pánové budou hezky notovat nad obranou národních zájmů.

Nebo například budu chtít jednou provždy zabránit nové opozičně smluvní spolupráci mezi ODS a ČSSD. Pak stačí, abych napsal, že se mi ve zpětném pohledu jeví tato spolupráce jako užitečná, a že doufám, že v zájmu stability země i klidu k práci (zejména pak pro Vladimíra Železného a jeho televizi) něco podobného vznikne znovu a tentokrát již opravdu na věčné časy!

A proč nezkusit, jaké jsou nejextrémnější meze mé moci nad ODS? Co když napíši, že největší hloupost, kterou by ODS kdy mohla udělat, by bylo jmenovat Peheho předsedou vlády, až někdy zase vyhraje volby? Mám plné právo předpokládat, že se pak už jen mohu věnovat vybírání nábytku do Kramářovy vily.

Ale vážně: Nemyslíte, že je názorově poněkud nesvéprávná a vnitřně slabá strana, která se tolik stará, koho pochválí nebo zkritizuje jeden z komentátorů politického dění a jejíž nejvyšší představitelé tvrdí, že tato strana prostě musí vždy udělat opak toho, co onen komentátor napíše?

Poznámka: Teď nevím, zda jsem v ODS neutvrdil názor, že ví, co dělá. Protože když píši, že je ODS nesvéprávná, bude to pro vedení ODS znamenat, že je svéprávná. Takže, vážení: Ve skutečnosti jsem nemyslel ten předešlý komentář vážně, i když začínám slovy „Ale vážně“.

Úplně nakonec bych přece jen chtěl učinit jedno upřímné provolání: Václave Klausi, neodcházejte! Mýlil jsem se, jste ve skutečnosti férový a zásadový chlap.
Nic nedbejte na to, že vám nafotili pro bulvár vaše SMS, v nichž pomlouváte Topolánka. Však si to ten „prázdný a falešný“ člověk zasloužil. Když už jsem svými činy způsobil, že vás bratrstvo Pravdy a lásky vyštvalo z předsednického místa, vězte, že jsem přesvědčen, že byste měl být prezidentem. Ta funkce by vám slušela přinejmenším stejně jako vaše nejlepší kravata!

Poznámka: Jsem zvědav, jak si tohle v ODS vyloží!


18. 12. 2002

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..