Za jakých okolností přímá volba nebude

Podle Petra Uhla („Páteční volba–rozcestí tří cest“, Právo, 27.2.2003), pouze zvolení prezidenta ve třetí volbě otevře cestu k promyšlené změně ústavy, včetně přímé volby prezidenta. Uhlovi vadí, že v případě nezvolení prezidenta by změny směrem k přímé volbě byly hektické a nepromyšlené. To jsou pádné argumenty, k nimž je ovšem dobré přidat jedno varování: přímá volba nemá velké šance, pokud bude prezidentem zvolen Václav Klaus.

Zvolení Václava Klause prezidentem činí změnu směrem k přímé volbě velmi nejistou, protože Klaus i ODS si dobře uvědomují, že pokud bude Klaus zvolen nyní, jeho šance na zvolení parlamentem v roce 2008 budou vynikající.

ODS v případě nynějšího zvolení Klause významně posílí už proto, že ČSSD bude nejspíše uvržena jeho vítězstvím do chaosu. Šance na volební vítězství ODS v roce 2006 se výrazně zvýší. V roce 2008 by tudíž byla Klausova strana v mnohem lepší pozici než nyní, aby svého kandidáta opět prosadila.

Ale i kdyby dnešní vítězství Klause ČSSD nijak výrazně neochromilo a poměr sil v parlamentě zůstal i po volbách v roce 2006 přibližně stejný, jako je nyní, Klaus by byl v roce 2008 zdaleka nejvýraznějším kandidátem, jehož nezvolení by bylo málo představitelné.

Sociální demokraté budou jen těžko v pozici, aby znovuzvolení Klause mohli zablokovat už proto, že jeden ze současných koaličních partnerů ČSSD—Unie svobody—je velmi nestabilní a v parlamentu po volbách v roce 2006 možná ani nebude. Navíc i kdyby se US vzpamatovala, bude pravděpodobně postupně gravitovat k ODS, z jejíhož čela odešel Klaus. Pokud by se ČSSD výrazně nesblížila s KSČM , nemá velké šance Klausova případného soupeře v parlamentní volbě v roce 2008 prosadit.

ODS by tak neměla žádný důvod přistupovat na změny ústavy směrem k přímé volbě. A protože Václav Klause může být zvolen nyní jen s aktivní pomocí KSČM, byl by i spojencem této strany, která by též neměla důvod usilovat o přímou volbu s nejasnými důsledky. Bez ODS a KSČM je ovšem zavedení přímé volby nemožné.

ODS nedávno učinila politické salto, když začala kvůli Klausovi najednou prosazovat přímou volbu. Před tím přímou volbu jednoznačně odmítala. Politická strana, která je takto pružná, nebude mít žádný problém udělat salto další. Tentokrát bude klidně tvrdit, že si vše rozmyslela a parlamentní volba je vlastně to nejlepší řešení.

Jestliže by nebyl prezidentem zvolen v třetí prezidentské volbě nikdo, politické strany s velkou pravděpodobností přímou volbu prosadí. Na takovém řešení se nyní shodují i představitelé dvou nejsilnějších stran—ČSSD a ODS. Uhl má nepochybně pravdu, že taková změna by asi nebyla příliš promyšlená, protože by nebylo příliš času na složité dohadování o širších ústavních změnách, které by měly zavedení přímé volby v ideálním případě doprovázet. Nicméně samotná přímá volba by prosazena nejspíše byla. Doprovodné ústavní změny by mohly následovat později.

Pokud by byl prezidentem zvolen Jan Sokol, politické strany by s největší pravděpodobností také směřovaly k přímé volbě. Uskutečnil by se scénář klidných a uvážlivých změn o kterých píše Uhl. ČSSD by neměla důvod takové změny blokovat, protože, jak už bylo řečeno, její úspěch v parlamentních volbách v roce 2006 je velmi nejistý.


27. 2. 2003

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..