Který Klaus bude prezidentem?

Zda se Václav Klaus hodí na funkci prezidenta, záleží na tom, o kterém Klausovi mluvíme. Ideologický Klaus let premiérství nebo cynický Klaus opoziční smlouvy se do funkce rozhodně nehodí. Klaus, který vystupoval v posledních týdnech v smířlivých rozhovorech a státnických projevech, byl by integrujícím prezidentem a státníkem vedoucím zemi navzdory osobním výhradám do Evropské unie.

Takový prezident Klaus by jistě užíval svých pravomocí uvážlivě, takže bychom se nemuseli bát například toho, že bude omilostňovat „kriminalizované podnikatele“, že bude nadržovat své politické straně, že jeho projevy budou černobílými ideologickými cvičeními.

Nemuseli bychom se bát, že se Hrad stane mocenským centrem reprezentujícím různé zájmové a ekonomické skupiny svázané s dřívějším Klausem. Nebo centrem, jehož dlouhé prsty budou skrze hradní ODS a mediální kartel okolo TV Nova manipulovat média.

Státotvorný prezident Klaus by také nezneužíval článek 64 ústavy, který mu dává možnost zasahovat do chodu vlády. Také by nevyvíjel nátlak na centrální banku a další nezávislé instituce, neboť by se jistě nedomníval, že jejich nezávislost je na škodu.

Nový Václav Klaus by spěchal do Německa a Rakouska, aby našim sousedům vysvětlil, že loňská hysterie okolo Benešových dekretů byla do značné míry způsobena zápalem volebního boje, a že je nyní ochoten vésti dialog o všech složitých otázkách.

Nový Klaus, který nyní říká, že respektuje občanskou společnost, by nemluvil o nikým nevolených elitách, které si neprávem dovolují veřejně diskutovat o politice své vlastní země. Jistě by také revidoval svou vstřícnost k Vladimírovi Mečiarovi, jakož i svůj odmítavý postoj k hlubší regionální spolupráci, která vedla málem ke zničení Višegrádské skupiny.

Takový Klaus by byl vynikajícím prezidentem. Je to politik zkušený, zdravě sebevědomý a nyní také konciliantní, spíše než povýšenecky arogantní. Je to demokrat, který by sice jednal s komunisty, tak jak slíbil, ale zároveň by našel sílu se jasným způsobem distancovat od neostalinistického odéru této strany.


MF Dnes – 3. 3. 2003

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..