Proč hlasovat pro vstup do Unie

O kladech i záporech vstupu České republiky do Evropské unie už bylo řečeno téměř vše. Nyní se bude každý občan muset rozhodnout sám. Zdali bude vůbec hlasovat a jak bude hlasovat. Není přitom pravda, že ti, kdo hlasovat nebudou, jsou v podstatě proti vstupu do Unie. Mohou to zrovna tak dobře být i ti, kteří si chybně myslí, že vstup je hotová věc, a není tedy důvod, aby například odložili o několik hodin víkendový výlet.

Osobně nevidím téměř žádný důvod, proč bychom neměli do Unie vstoupit. Mohou nás jistě čekat těžkosti, namáhavá bude i diskuse o budoucnosti EU, až budeme jejím členem. Budeme se ale moci této diskuse zúčastnit, nebudeme černou dírou uprostřed Evropy, obklopenou na všech stranách zeměmi Unie.

Jako nejdůležitější důvody pro vstup lze uvést následující.

1. Ať už má EU jakékoliv nedostatky, je po všech stránkách vyspělejším prostředím, než prostředí české, které se teprve vymaňuje z následků komunismu. O vylepšování EU, a tedy i našeho osudu, nebudeme moci rozhodovat, pokud v ní nebudeme.

2. Zmenší se vliv Komunistické strany Čech a Moravy, protože v evropském moři je tato strana jen trapnou raritou.

3. Spolurozhodovat o našem osudu budou politici ze zemí, které za sebou mají nepřerušovanou demokratickou zkušenost.

4. EU je naplněním hesel francouzské revoluce, které snad nejlépe charakterizují aspirace evropské kultury: Svoboda, Rovnost (před právem), Bratrství (solidarita).

5. Díky vytvoření vazeb vzájemné závislosti mezi dříve soupeřícími státy zajistila EU dlouhotrvající mír.

6. EU je prostředím založeném důsledně na principech právního státu.

7. Členství v Unii mnohonásobně zvyšuje možnosti průměrného Čecha podnikat, studovat, pracovat podle jeho/jejího výběru.

8. Bez vstupu bychom rychle přišli o mnohé z ekonomických výhod, které máme nyní.

9. EU je instituce, která se skutečně stará o životní prostředí.

10. Nebýt v EU znamená být blíže Rusku a jeho zájmům.

11. Nevstoupení by posílilo ty politické síly, které propagují nacionalismus, izolaci. Ty, kteří chtějí mít Česko pod kontrolou jako malé pískoviště, na němž si mohou na úkor ostatních dělat co chtějí. Naše politika by se „balkanizovala“.


12. 6. 2003

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..