TAH na Hrad! (Projekt nové tiskové agentury)

Kancelář prezidenta republiky (KPR) je nespokojena s prací České tiskové kanceláře. Její zprávy o činnosti prezidenta považuje za nedostatečné a neprofesionální. Protože víme, že kromě několika málo novinářů, kteří už ale všichni pro prezidenta pracují, skutečně profesionálního zpravodajství o prezidentovi není nikdo schopen, jediným schůdným řešením se zdá být zřízení hradní tiskové agentury, která by se specializovala jen na prezidenta–Tiskové agentury Hrad (TAH).

Ředitel tiskového odboru KPR Petr Hájek napsal v Lidových novinách, že je „významně důležité, aby zpravodajství o prezidentu republiky bylo přesné, profesionální a nezaujaté.“ Ukázal též přesvědčivě, že toho ČTK není schopna. Ředitelem nové agentury by měl být tedy bezpochyby sám Petr Hájek, který by tak v budoucnosti nemusel marnit čas a zbytečně média vyučovat, jak být profesionálnější v jejich přístupu k hlavě státu.

Protože by se TAH věnovala jen prezidentovi, mohlo by její zpravodajství obsahovat i mnoho detailů, které neprofesionálním (nehradním) novinářům unikají. Samozřejmě, že by TAH, na rozdíl od ČTK, vydávala doslovná znění každého prezidentova veřejného projevu, takže bychom se z jejího servisu dozvěděli například přesně i to, co prezident říká shromážděným občanům při svých dnes již pověstných spanilých jízdách po zemích českých. Takové důležité podrobnosti nejvyššího významu nám například ČTK téměř vůbec nesděluje, protože se její líní zpravodajové nejspíše vůbec neobtěžují s prezidentem jezdit, nebo během jeho projevů raději vysedávají v místních restauracích.

Příklad zprávy TAH:

Prezident republiky dnes zavítal mezi občany v Dolních Kunčicích. Na náměstí ho očekávaly stovky občanů, zejména děti z místní základní devítileté školy, které se velmi radovaly z toho, že mohou panu prezidentovi zamávat mávátky, které jim zadarmo rozdala místní organizace Občanské demokratické strany. Nákup mávátek sponzorovala firma Blue Bird, která před prezidentovým příjezdem dostala od radnice zakázku na novou dlažbu na náměstí. Všetečnému a neprofesionálnímu novináři Lidových novin, který v těchto faktech hledal falešné souvislosti, prezident doporučil, aby přestal šířit blbou náladu, nehrál si se slovíčky, a nekriminalizoval úspěšné.

Prezident shromážděnému davu řekl, že velmi rád vidí tolik lidí. „Mějte ustavičně dobrou náladu jako já“, řekl prezident. Sám se ale přiznal, že mu jeho dobrou náladu kazí stále více orwellovská Evropská unie. „Doufám, že nebudete litovat toho, že většina z vás hlasovala pro vstup do toho spolku, v němž se rozpustíte jako kostka cukru v kávě“, řekl prezident.

TAH by ovšem mohla reportovat nejenom to, co prezident říká a píše (ostatně téměř vše, co pan prezident v poslední době veřejně pronesl či napsal, lze najít na jeho vlastní webové stránce, webové stránce Hradu, nebo v naprosto nezávislém časopisu Fragmenty), ale mohla by nás informovat i o prezidentových myšlenkách! Vyžadovalo by to sice, aby si pan prezident své myšlenky nějakou formou zaznamenával, ale vzhledem k tomu, že si i on sám dobře uvědomuje, jak nesmírně cenná většina jeho myšlenek je, jistě by to nebyl problém.

Příklad takového zpravodajství TAHu:

Ještě jsem se dnes ráno neholil-ale vypadám i tak velmi dobře-ne tak dobře jako na té nové poštovní známce- však jsem musel tu známku dělat nadvakrát-kterou kravatu si dnes vezmu, tu od Kláry?-Špidla v Bílém domě, no to se opravdu, ale opravdu usmívám-zase ten Plesl!- dobrá zpráva: průzkum TAHu, který mi dodal Hájek, říká, že má popularita vzrostla na 99 procent!

A tak dále. Jistě uznáte, že takto podrobné zpravodajství by jednou provždy zamezilo tomu, aby byly zprávy o prezidentovi—jak varuje Petr Hájek– „převraceny, dezinterpretovány či spekulativně posouvány.“ Navíc by TAH mohla poskytovat stáže českým novinářům a vychovávat je k větší profesionalitě.

Nakonec si dopřejme ještě jedné krátké zprávy TAHu, která je ukázkou vysoké profesionality:

Prezident republiky se dnes sešel na pracovním obědě s francouzským prezidentem Jacquesem Chiracem. Náš prezident měl na sobě černý oblek a modrou kravatu se žlutými proužky. Francouzskému prezidentovi věnoval své poslední dílo „Myslíme jinak“. Jacques Chirac kvitoval název knihy s chápavým úsměvěm. Řekl, citujeme: „Ano, my dva myslíme jinak než, však víte kdo. Proto nás nezvou do Bíleho domu“. Český prezident ho ujistil, že o návštěvu v Bílém domě stojí hlavně ti, kdo nemají dost sebevědomí, jako například někteří socialističtí premiéři. (Zbytek rozhovoru podléhá speciálnímu režimu utajení a jeho obsah znají jenom český a francouzský prezident).


14. 7. 2003

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..