ODS, Dolly Buster a eurovolby

Na blogu eu.ods.cz si lze přečíst například následující zajímavou úvahu:


Tak jsme….odstartovali náš nový web. Nějak se nám třásla před novináři ruka… Možná to bude těmi preferencemi, které, upřímně řečeno, nás trochu zklamaly. Ani ne tak jejich absolutní výše, jako ten rozdíl mezi Poslaneckou sněmovnou a Europarlamentem. Je hezké, že do sněmovny by nás volilo 33 až 35% voličů, ale my máme před sebou volby jinam a tam to vychází o 5 – 7% méně. Že by to bylo tím, že do sněmovny nekandiduje Dolly Buster?

Autorem těchto řádek je, soudě podle obrázku v záhlaví, stínový ministr dopravy za Občanskou demokratickou stranu Martin Říman, kterýžto též vede kampaň ODS před volbami do Evropského parlamentu.
V reakci na Římanovo poněkud žoviální vysvětlení se nabízí několik analytických—pro ODS méně příjemných–postřehů.

Tím nejdůležitějším je, že většina voličů ODS je proevpropsky naladěna, zatímco vedení ODS nikoliv. Tento postřeh je představiteli ODS obvykle relativizován tak, že ODS je přeci „eurorealistická“, nikoliv euroskeptická.

„Eurorealismus“ ODS se ovšem projevuje například tím, že většina jejích předáků jaksi útrpně říká, že do EU musela ČR vstoupit „protože ke vstupu není alternativa“. Když už jsme do EU museli, neměla by se podle jejich přesvědčení alespoň ubírat cestou další politické integrace. Ideálem je spíše rozvolnění současných struktur do podoby „předmaastrichtské“—tedy vytvoření jakési zóny volného obchodu tvořené suverénními státy.

Samotný lídr volební kampaně Martin Říman ovšem není žádný „eurorealista“, nýbrž spíše „eurofob“. Před referendem o vstupu do EU otevřeně prohlásil, že bude volit proti vstupu. A aby to nebylo málo, vysvětloval ve svých četných statích, jak je EU špatná a prohnilá, což završil příspěvkem do eurofobního sborníku připraveného ve spolupráci s Petrem Machem z Centra pro ekonomiku a politiku.

Nabízí se otázka, zdali se mínění většiny voličů ODS—z nichž drtivá většina hlasovala pro vstup do EU—kryje s „eurorealistickými“, popřípadě „eurofobními“ postoji předáků ODS. Ti potenciální voliči ODS, kteří jsou proti euroskeptismu (a nebude jich málo) se musí nutně ptát, proč by měli hlasovat pro kandidátku strany, kterou vede na unii věčně žehrající „eurorealista“ Jan Zahradil, a pro níž dělá kampaň eurofobní Martin Říman.

ODS též nijak nepomáhá skutečnost, že se voleb účastní charismatický Vladimír Železný jako lídr kandidátky Nezávislých. Jeho dvojkou je Jana Bobošíková. Průzkumy naznačují, že preference jeho uskupení se pohybují okolo devíti procent. Vzhledem k politickým názorům Železného a Bobošíkové jsou to procenta odčerpaná především ODS.

Pro ODS je špatnou zprávou i kandidátka Evropských demokratů a Sdružení nezávislých kandidátů, kterou vede bývalý místopředseda ODS a ministr zahraničí Josef Zieleniec, a kterou podporuje bývalý pražský primátor za ODS—nyní předseda ED—Jan Kasl. Jsou to pravicoví politici, kteří ovšem na rozdíl od vedení ODS mají k EU vstřícné postoje.
Oslovují nepochybně mnohé voliče, kteří by v parlamentních volbách volili ODS, ale vzhledem k postojům vedení strany k EU budou v eurovolbách volit někoho jiného. Štěstím pro ODS je, že nedošlo k dohodě mezi ED-SNK a Unií svobody o společném volebním postupu. Tyto dvě proevpropské pravicové formace si budou navzájem ubírat hlasy, přičemž US se do EP s největší pravděpodobností nakonec nedostane.

S Dolly Buster nemají preference ODS před volbami do EP samozřejmě nic společného. Možná to Martin Říman napsal jenom proto, aby odvedl pozornost od skutečnosti, že za případné hubenější výsledky ODS v eurovolbách ponese odpovědnost i on sám. Muž Římanova formátu a důvtipu by se ovšem neměl ve svých analýzách schovávat za silikonová ňadra české eurosexbomby.


19. 5. 2004

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..