Bolševická ochutnávka z dílny ODS

Pokud snad někteří občané potřebovali odpověď na to, co nás čeká, kdyby se ujala po příštích parlamentních volbách mocensky vyhladovělá Občanská demokratická strana, dostali ji hned den po vyhlášení výsledků eurovoleb.
A odpověď to není nikterak pěkná. Vyplývá z ní, že ODS, posílená volebním úspěchem, se chová tak trochu jako dříve bolševici.

O co jde? Občanští demokraté napsali otevřený dopis premiérovi Špidlovi a rozeslali ho též velvyslanectvím členských zemí Evropské unie. V dopise tvrdí, že vláda nemá mandát k jednání na nadcházejícím summitu Evropské unie. Podle ODS vláda odmítá debatovat s opozicí o evropské ústavě a proto se ODS necítí vázána vládní pozicí a vyhrazuje si právo jednat ve věci evropské ústavy tak, jak to podle jejího názoru nejlépe odpovídá zájmům České republiky a jejich občanů.

Tato výhrůžka hned několika způsoby zpochybňuje principy, na kterých stojí moderní demokracie. Ať už si o vládě myslíme cokoliv, je to demokraticky ustanovený orgán, který má ústavou přesně stanovené meze výkonu své funkce.
Jakákoliv rozhodnutí, která v rámci takového mandátu přijme, jsou závazná a reprezentují nás všechny.

Myšlenka, že rozhodnutí vlády zavazují jenom ty, kteří jí podporují, zatímco všichni ostatní mohou například jménem České republiky prosazovat to, co vyhovuje jim, je hluboce nedemokratická. Demokratická vláda je založena na respektu k institucím, které byly ustanoveny na základě demokratické volby a jednají v rámci ústavnosti. Mandát k jednání jménem České republiky má Špidlova vláda, a bude ho mít, dokud jí ústavně předepsaným způsobem nebude vyslovena nedůvěra, sama neodstoupí, nebo neskončí její řádné volební období.

V reakci na takový argument lze už dopředu slyšet hlasy, které připomenou televizní krizi z roku 2000. ODS tehdy vzpouru televizních pracovníků odsoudila s poukazem na to, že je vždy třeba dodržovat platné zákony. Opozice se postavila za rebely. Problém byl ovšem tehdy poněkud složitější: své vlastní zákony porušil nejprve parlament, když jmenoval zpolitizovanou Radu české televize. Česká vláda svým jednáním na summitu EU žádné zákony neporušuje, bude jednat naprosto v mezích svého mandátu—a to dokonce i kdyby s opozicí dopředu nepromluvila ani slovo.

Vláda ovšem samozřejmě své pozice různým způsobem s opozicí konzultovala. Nakonec ale musí přijmout nějaké stanovisko a to hájit. Oponentům vlády se nemusí líbit, ale měli by ho demokraticky respektovat. Namísto toho ODS už dopředu vyhrožuje, že se rozhodnutím vlády nebude řídit. K tomu ještě přidá kampaň, která má za úkol zdiskreditovat vládu—oslabenou neúspěchem v nedávných eurovolbách—v očích jejích evropských partnerů.

V tomto případě neobstojí ODS dokonce ani ve srovnání se současnými českými komunisty. Ti na celou záležitost reagovali demokraticky. „Všude je to tak, že na mezivládní konferenci zemi zastupuje aktuální vláda. My s jejím mandátem nesouhlasíme, ale přesto jej sněmovna většinou hlasů podpořila,“ řekl za KSČM Václav Exner. KSČM tedy pozici vlády neschvaluje, ale demokraticky ji respektuje. ODS s pozicí vlády nesouhlasí, nedemokraticky jí zpochybňuje, a ještě se snaží svou vlastní vládu pomluvit v zahraničí.

Pokud vám to něco připomíná, tak takto neprincipálně se v evropské historii v opozici vždy chovaly strany, které později zavedly autoritářskou vládu. Můžeme to popsat jako metodu bolševickou, ale bylo by možné použít i jiné příměry.


17. 6. 2004

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..