Západ válku s islámem neprohraje

Po teroristickém masakru v severoosetském Beslanu už i někteří přední intelektuálové v islámském světě otevřeně mluví o tom, že všechny velké útoky mezinárodního terorismu za několik posledních let byly spáchány muslimskými teroristy. Varují, že islám by se v očích světové veřejnosti mohl stát monstrem a to by mohlo mít pro islámský svět neblahé důsledky.

Mají pravdu. Navzdory argumentům tolerantních západních znalců islámu a intelektuálů, kteří zdůrazňují, že nelze ztotožňovat islám s fundamentalistickým násilím, může veřejnost západního světa jen těžko ignorovat například již zmíněnou souvislost mezi světovým terorismem a islámem. Nebo skutečnost, že tento terorismus používá jako zbraň sebevražedné útoky, barbarské vraždy rukojmích a zabíjení dětí. Nelze též přehlédnout, že kromě Turecka neexistuje demokratická islámská země, a že se masakry západních civilistů nesetkávají v islámském světě s masovým rozhořčením. Naopak, některé jsou vítány se zadostiučiněním.

Teror v Beslanu zcela jistě opět rozpoutá diskuse o „střetu civilizací“ a o tom, zda může „změkčilý“ Západ vůbec souboj s islámem vyhrát. Někteří autoři tvrdí, že západní civilizace tuto válku nakonec prohraje. Argumentují slabostí demokratických institucí, úpadkem mravních hodnot a relativismem, nebo nízkou plodností ve srovnání s populační explozí v islámských zemích. Někteří prohru „zkaženému“ Západu, zdá se, téměř přejí.

Ve skutečnosti je dosavadní reakce západního světa na teroristické útoky islámských fundamentalistů důkazem neobyčejné síly naší demokratické civilizace. Ta má tak obrovskou technologickou převahu, že kdyby například americký prezident uvažoval podobně jako islámští fundamentalisté, mohl by s pomocí zbraní hromadného ničení během několika hodin bez obětování jediného vojáka vymazat z povrchu světa všechna velká centra islámské civilizace.

I jen o trochu méně vyspělá civilizace, než je ta naše, by mohla být v pokušení, aby reagovala na teroristické útoky středověce křižáckým ultimátem: ještě jeden teroristický čin a vymažeme z povrchu světa Mekku i všechny vaše další náboženská centra. Uvidíme, zda je silnější Alláh anebo náš Bůh. Američané, vedeni náboženskou tolerancí, ovšem raději celé měsíce odmítali vystřelit na islámskou svatyni v Nadžáfu, z níž si udělal svou základnu radikální islámský duchovní, jehož bojovníci zabíjeli americké vojáky.

Islámský fundamentalismus náboženskou toleranci nezná, bez skrupulí vraždí „bezvěrce“. Lze předpokládat, že kdyby islámští fundamentalisté (a někteří diktátoři, jako byl třeba Sadám Husajn) měli k dispozici stejné technologické prostředky, jaké má k dispozici západní civilizace, z velkých evropských a amerických měst by už byly jen sutiny, milióny lidí by byly povražděny.

Moderní západní civilizace tento druh uvažování překonala, ba si ho zakázala, a právě v tom je její velká síla a morální převaha. Ještě před sedmdesáti lety, kdy demokracie nebyla normou ani v západním světě, by v reakci na islámský fundamentalismus mohlo dojít k činům, které jsou už dnes nemyslitelné—například hromadný odsun muslimů z Evropy, organizované vyvražďování, nebo totální válka za použití všech dostupných zbraní.

V Evropě tolik nenáviděného amerického prezidenta George. W. Bushe, kterého protiameričtí demonstranti rádi přirovnávají k Hitlerovi, by takové „jednoduché“ řešení ani nenapadlo. Amerika se k hrozbě totálního zničení snížila na konci druhé světové války, když chtěla donutit Japonce k rychlé kapitulaci. Dnes je podobný čin nemyslitelný.

Západní civilizace bitvu s islámským fundamentalismem vyhraje právě proto, že je svobodomyslná a ctí dnes hodnoty, které jsou nadřazeny masovému vraždění ve jménu rasové a civilizační nenávisti i náboženského fanatismu. Tuto válku by mohla prohrát jedině za předpokladu, že by v obraně před terorismem sklouzla zpět k nesvobodě. Toto je také velké dilema i pro současné Rusko. Boj s terorismem vyhraje pouze s pomocí více demokracie, nikoliv odklonem k většímu autoritářství.

MF Dnes – 8. 9. 2004

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..