Česko: zlobivý žák z Východu

Česká republika má po dlouhé době zase jeden primát. Skupina českých europoslanců je zásluhou zástupců Občanské demokratické strany, komunistů a dvou dříve nejprominentnějších tváří televize Nova nejvíce euroskeptickou v Evropském parlamentu. Proti evropské ústavě, kterou europarlament schválil více než dvoutřetinovou většinou, hlasovaly více než dvě třetiny českých zástupců.

Ti čeští europoslanci, kteří evropskou ústavu odmítají, argumentují nejčastěji tak, že nový rozhodovací mechanismus, který je v ústavě zakotven, znevýhodňuje ve srovnání se současným stavem malé státy na úkor států velkých. Zmenšuje prý také dále suverenitu národních států a posunuje Evropu směrem k jakémusi nedemokratickému superstrátu.

Podíváme-li se ale na schvalování euroústavy komparativně, neubráníme se otázkám. Odpovědět by měli především čeští euroskeptici ze strany oficiálně občanské a demokratické, protože od KSČM a bývalých předních nováků nikdo racionální odpovědi neočekává.

ODS zřejmě musela objevit v euroústavě něco, na co nepřišla většina ostatních malých a středně velkých států v EU, kterých je v současné EU 21 z celkového počtu 25 členů! Většina zástupců všech ostatních malých i středně-velkých států (s výjimkou zdrženlivého postoje polských europoslanců) totiž hlasovala v europarlamentu pro ústavu a evidentně tedy nesdílejí obavy českých kolegů. Navíc euroústavu už také bez problémů ratifikovaly dvě malé země z „nové Evropy“–Maďarsko a Litva. Další budou následovat.

Polsku lze do jisté míry rozumět. S euroústavou je tato silně katolická země nespokojena například proto, že preambule ústavy nezmiňuje křesťanské základy Evropy. Navíc systém rozhodování přijatý na summitu v Nice (který euroústava nahrazuje novým) je pro Polsko—středně velkou zemi s globálními ambicemi–mimořádně výhodný. Je ale v ústavě něco, co–na rozdíl třeba od Maďarska–zcela konkrétně poškozuje právě jen Českou republiku? Pokud čeští euroskeptici něco takového našli, měli by nám to sdělit. Jistě bychom si to nalistovali a báli se pak oprávněně spolu s nimi.

Máme právo vědět, proč politická strana, která se chystá převzít vládu, zaujímá k budoucnosti EU postoj, který se radikálně liší jak od domácího veřejného mínění, tak od mínění ostatních malých států. Důkazní břemeno je na straně ODS. Pokud má být její postoj věrohodný, musí nás přesvědčit, že ostatní malé země i většina občanů doma jsou slepí k nebezpečí, o nichž zatím ví jen ona.

Jedinou další zemí se srovnatelnou euroskeptickou pověstí je Velká Británie. Zatímco ovšem Velká Británie, už vzhledem ke své historii a roli ve světě, připomíná rozvážného seniora, který si dobře rozmýšlí každou změnu, Polsko a ještě více Česká republika se v Evropě začínají zapisovat jako zlobiví žáci z Východu, kteří si nedokáží poradit s politickou pubertou. Stejně jako někteří celému světu vzdorující adolescenti skuteční, jsou radikální političtí adolescenti z Čech po vzoru svého prezidenta, „stoprocentně proti“ dokumentu, který ve skutečnosti je z devadesáti procent jen shrnutím existujících smluv. A stejně jako adolescenti skuteční, ani oni neumí svůj vzdor přesvědčivě vysvětlit.


MF Dnes – 14. 1. 2005

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..