Americké základny v ČR

Má podle vás smysl výstavba protiraketového systému na našem území?
Osobně si myslím, že určitě ano. Dokonce si myslím, že je to naše morální povinnost. Jestliže jsme ochotni se nechat v rámci NATO bránit Spojenými státy, máme morální povinnost pomoci jim také. Zvlášť když plánovaný systém antiraket má chránit nejen nás, ale i naše sousedy. Navíc USA tu chtějí umístit obraný systém, nikoli útočný.

A co když v budoucnu Američané u nás umístí útočné rakety?
Pak by to bylo zřejmě v rozporu se samotnou ideou Severoatlantické aliance ale nepředpokládám, že by USA něco takového měly v plánu. Záleželo by pak na celkové mezinárodně politické situaci a muselo o tom hodně diskutovat.

Odkud může Evropě a i Česku hrozit nebezpečí?
Tak například ze Severní Koreje a Iránu, ale je tu také nukleární velmoc Čína, která je zatím v neutrálních vztazích se Západem, ale to se může samozřejmě rychle změnit. Možné nebezpečí by se tedy by mohlo přijít i z Ruska. Dnes tam sice vládne režim, který se tváří demokraticky, ale za dva roky jsou prezidentské volby a není možné odhadnout, jaký bude další vývoj.

Nebojíte se, že umístění raket na našem území by z nás udělalo terč pro útok?
Myslím, že nikoli. Nejedná se o rakety útočné, ale obranné. Nepřítel by mohl usilovat o jejich vyřazení z činnosti nějakým pozemním útokem, ale to by již předpokládalo přípravu nějakého širšího válečného tažení. Navíc samotné rakety jsou dobře chráněny v podzemních základnách a prakticky je nelze běžným způsobem zneškodnit.

A co reakce občanů? Je to přece sotva patnáct let co odešli ruští vojáci. Nevyvolávalo by to nechtěné asociace?
Určitě, ale nemělo by, protože se jedná o zcela rozdílnou situaci. Případné umístění základen by totiž vycházelo z našeho rozhodnutí a prošlo by schvalováním v parlamentu. Bylo by trochu licoměrné využívat výhod, které plynou z našeho členství v NATO, a zároveň odmítat vlastní podíl na obraně ostatních. To by bylo takové „čecháčkovské“ a Západ by to vnímal velmi negativně.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..