Jak vylepšit demokracii

Autoři projektu eStat, který je blízký Občanské demokratické straně, došli k závěru, že fungování Poslanecké sněmovny stojí Českou republiku téměř tři milióny korun denně. Od voleb tato částka už přesáhla 130 milionů korun. Z toho autoři projektu vyvozují, že pokud nebude brzy PS odblokována a nezačne pracovat, vyplatilo by se konání nových voleb.

 

Premiér Jiří Paroubek na zjištění eStatu reagoval slovy, že z propočtů příliš čouhá stranickost. Jinak razantní Paroubek byl tentokrát zbytečně zdvořilý. Ze zjištění eStatu totiž čouhá obyčejná hloupost.

 

Ponechme stranou, že se za těmito „ohromujícími“ čísly skrývá nemoc, kterou

někteří ekonomové i politici, zejména v ODS, trvale trpí: pletou si demokracii a mnoho dalších komplexních procesů s účetnictvím. Mylně se domnívají, že se vše dá kvantifikovat. Občas to hezky předvádí čestný předseda ODS Václav Klaus, když například zasvěceně hovoří o výnosech i nákladech evropské integrace a z dané rovnice mu neomylně vychází, že Evropskou unii by bylo nejlepší zrušit.

 

Ještě horší než již zmíněná účetnická choroba je skutečnost, že kdokoliv, kdo uvažuje jako autoři eStatu, ukazuje, že demokracii vůbec nerozumí. Ano, demokracie je drahá. Pokud hodnotíme jen bezprostřední fungování systému,  je to vůbec nejdražší (i když v konečném důsledku nejefektivnější) společenské zřízení, jaké kdy bylo vymyšleno. Nejlevnějším způsobem fungování státu je nějaká forma autoritářského systému. Volby se nemusejí konat vůbec a parlament koneckonců nemusí existovat.

 

Mladým nadšencům z eStatu lze nabídnout i další možnosti, jak ušetřit peníze! Proč například držíme zbytečně lidi ve věznicích, což stojí obrovské peníze, když za každý jen trochu těžší zločin by bylo možné pachatele popravovat? Oprátka, elektrické křeslo nebo pár nábojů stojí mnohem méně, než jaké jsou náklady na jednoho vězně za pouhý den!

 

Hodně by se dalo ušetřit na těžce nemocných a sociálně slabých spoluobčanech. Proč je držet naživu, často s pomocí velkých nákladů?

 

A vůbec: proč udržovat sociální stát? Ať se každý postará sám o  sebe. Navíc v kombinaci s výše navrhovanými eOpatřeními ve vztahu k zdravotně a sociálně slabším spoluobčanům, nebude žádný sociální stát vlastně ani zapotřebí, protože naše společnost bude sestávat ze samých zdravých a silných jedinců, kteří se budou zdravě rvát o své místo na slunci.

 

Že už tady pokusy o „vylepšování“ demokracie byly? To by autorům eStatu nemuselo vadit, protože v minulosti za nimi stály ideologie, zatímco eStat má vše vědecky propočítáno. Zatím je projekt na úplném začátku, ale jistě nemíní skončit jen zjištěním, že nové volby  by se měly konat pokaždé, kdy náklady na fungování parlamentu překročí náklady na uspořádání nových voleb.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..