Úřad pro zesměšnění Polska

Polská vláda se rozhodla zřídit při ministerstvu zahraničí Úřad pro ochranu a propagaci Polska. Jeho úkolem bude napravovat negativní obraz země v zahraničních médiích. Jinými slovy: taková vládní úderka pro potírání „mylných pohledů“. Činit by tak měla pomocí článků v zahraničním tisku nebo pořádáním seminářů v zemi, kde se chybný pohled na Polsko vyskytuje.

Pomýlení a napravení

Z dob komunistické normalizace si ještě pamatujeme pojem „pomýlenost“. Touto úchylkou trpěli lidé, kteří nepochopili, že politika komunistické strany je jediná správná, a nechtěli vidět údajné vymoženosti socialistického zřízení.

Když byl „pomýlen“ tuzemský občan, poradila si s ním Státní bezpečnost. Cizince a zahraniční média měl na starosti ideologický aparát KSČ. Jak víme, obraz Československa se tím příliš nezlepšil.

Nápad „opravovat“ všechny pomýlené je jedním z varovných signálů, že v Polsku vskutku nastupuje „řízená“ demokracie, kterou bratři Kaczyńští slibovali zavést.

Je to zajímavá ukázka toho, že i lidé, kteří statečně bojovali proti komunistickému režimu, mohou být leckdy nakaženi bacilem bolševického myšlení – tedy intolerance v nejrůznějších podobách. Na bigotním katolictví založené mesiášské přesvědčení o zvláštní roli Polska ve světě tak může připomínat mentalitu bývalého režimu.

Zásadní odpor k liberální ideji svobody může za určitých okolností vytvořit podobnost mezi levicovým extremismem komunistického typu a neliberální pravicí – ať už ji představuje nahnědlý klerikalismus nebo „sebeobrana“ proti všem, kdo „nejsou jako my“.

 

Jenže reagovali jako balíci

 

Intolerantním a neliberálním myšlením netrpěli všichni členové komunistických stran. Bývalý aparátčík Aleksander Kwaśniewski, který v ideologii komunismu nikdy nevěřil, se tak paradoxně může ve skutečně svobodných poměrech ukázat jako větší demokrat než bývalí disidenti Kaczyńští.

Úřad, který chce polská vláda zřídit, je reakcí na satiru v německém deníku Tageszeitung, kde byli Kaczynští vykresleni jako polští balíci. Kdyby tuto satiru přešli bez povšimnutí nebo ji zlehčili tím, že se docela dobře pobavili, byl by německý deník usvědčen z laciného přehánění. Balíci totiž neoplývají noblesou a humorem. Jenže Kaczynští reagovali jako balíci – trapným protiútokem.

Chyba není v Evropě

Ať už nové vládní komando pro zajištění správného obrazu Polska ve světě udělá cokoli, jednu věc nezmění: strana bratří Kaczyńských – jejíž konzervativní populismus už sám o sobě vzbuzuje pochybnosti – se v touze změnit Polsko k obrazu svému spojila se stranami, které dělají ze současných českých komunistů liberály.

Obraz vytvořený odporem polské vlády k některým menšinám a její eurofobií jen těžko napraví semináře pro „pomýlené“. Aby byl obraz Polska lepší, změnit se bude muset tamní vláda, nikoliv demokratická západní Evropa.

 

Hospodářské noviny, 2.8.2006

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..