Dvě nedávné perly

O současném klimatu v české společnosti často vypovídají jevy, které mohou být na první pohled podružné. Zde jsou dva z nedávné doby.

 

Perla první

 

Nejčtenější nebulvární deník v zemi, MF Dnes, publikoval k třicátému výročí Charty 77 na zadní straně sešitu A text Charty. Nezveřejnil ho ovšem celý. Na konci článku suše oznámil, že byl text redakčně krácen. Kritéria krácení nebyla zveřejněna.

 

A s čím soupeřil o místo tento historický dokument, který by si jistě mnoho čtenářů rádo přečetlo v novinách celý, nebo by si ho uschovalo jako referenční materiál? Charta 77 prohrála souboj s půlstránkovým inzerátem řetězce LIDL. V něm jsme byli informováni, že tento týden lze dostat ten či onen kus masa a dalších rozmanitých kusů zboží o tolik a tolik levněji. Vše pěkně ilustrováno s pomocí poněkud vyčpělých fotek.

 

Můžeme se utěšovat alespoň tím, že zatímco v totalitním komunismu Charta 77 nesměla být zveřejněna vůbec, v konzumním kapitalismu jí jenom kousek odříznou kvůli fotkám odřezků hovězího.

 

Perla druhá

 

Podle nedávného průzkumu veřejného mínění z dílny CVVM mají Češi ze všech národů nejraději sebe. Slováci jsou druzí, Romové poslední. Většina Čechů je prý poměrně tolerantní k přistěhovalcům, ale přejí si, aby se plně integrovali a byli co nejvíce jako My. Inu, jak by ne, když se máme ze všech národu na celém širém světě úplně nejraději.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..