Kdo hýbe politikou?

Bývalý premiér a předseda sociální demokracie Miloš Zeman v říjnu poznamenal, že politické situaci v České republice ve skutečnosti vládnou Jaroslav Tvrdík coby poradce předsedy ČSSD Jiřího Paroubka a Marek Dalík, jako poradce předsedy Občanské demokratické strany Mirka Topolánka. Poté, co dostala minulý týden důvěru Poslanecké sněmovny Topolánkova vláda zásluhou přeběhlíků z řad ČSSD, Miloše Melčáka a Michala Pohanky, zní ovšem Zemanova slova poněkud skromně. Oba poslanci, zejména Melčák, jsou totiž považováni za zemanovce. Dalo by se tudíž argumentovat, že české politice ve skutečnosti vládne důchodce z Vysočiny.

 

Vláda má sice dostatek hlasů na to, aby jí opozice nemohla odvolat, ať už se Melčák a Pohanka k vládě v budoucnosti postaví jakkoliv, ale nemá dostatek hlasů na to, aby bez jednoho nebo druhého prosadila své reformy. Jestliže oba poslance vskutku „kontroluje“ Zeman, leccos by se asi prosadit dalo, kdyby byli koaliční politici ochotni klepat před každým důležitým hlasováním na dveře důchodcovy chalupy na Vysočině a činit potřebné úlitby jeho zbytnělému egu.

 

V  ČSSD ale kolují „zaručené“ zprávy, že zatímco Melčáka před hlasováním o důvěře „zmáknul“ Zemanův spolupracovník Miloslav Šlouf, Pohanku „zmáknul“ Dalík. Šíří se zvěsti, že den před hlasováním Zeman Paroubkovi nabídl, že může změnit Melčákovo rozhodnutí, pokud se mu Paroubek omluví, ale Pohanku prý „neumí“.

 

Je-li tomu tak, a pokud má pravdu Paroubek, když tvrdí, že byl Pohanka terčem vydírání ze strany ODS, nebude Zemanova cena tak vysoká, jak by si asi přál. 

 

I kdyby to všechno byly jen spekulace, i tak budou mít Zeman a Dalík na českou politiku v příštích měsících nebývalý vliv. Ostatně jen dva dny poté, co jeho vláda dostala důvěru, Topolánek oznámil, že pro Dalíka chystá důležitou pozici. Co na tom, že ještě před několika týdny, když se Dalík před skrytou kamerou chlubil, jak ODS sociálním demokratům podtrhne nohy s pomocí jím vyjednaných přeběhlíků, Topolánek tvrdil, že Dalík je pouhý kamarád bez oficiálního poslání.

 

Ať tak či onak, výše popsané události a spekulace činí z české politiky značně byzantský byznys. Orientovat se v tom, kdo, jak a proč dělá důležitá rozhodnutí, je vskutku tvrdý oříšek.

 

S trochou nadsázky by se dalo říci, že České republice vládne x-koalice, kde je číslo „x“ vždy větší než tři. Jak velké ve skutečnosti je, ví asi jenom několik zasvěcených. Nejlepší by za dané situace bylo, kdyby měli nakonec pravdu oba přeběhlíci, protože by v takovém případě vládla trojkoalice, plus Pohankovo a Melčákovo Svědomí. Pokud jsou ovšem pravdivá výše zmíněná obvinění z řad ČSSD, pak nám vládne trojkoalice, Zeman a Dalík. Úplně nejhorší by bylo, kdyby se ukázalo, že Pohanku nekontroluje Dalík, ale nějaký policejní spis.

 

MF Plus, 26.1.2007

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..