Čunek stahuje lidovce pod hladinu

Současné policejní vyšetřování předsedy lidovců Jiřího Čunka kvůli podezření, že vzal coby ještě vsetínský starosta úplatek, výrazně prohloubí dlouhotrvající krizi v KDU-ČSL. Je přitom už vlastně lhostejné, zda se nakonec jeho vina prokáže.

 

Krize v lidové straně má několik příčin, včetně neschopnosti oslovit nové voliče z řad mladých, vzdělanějších lidí, žijících ve větších městech. KDU-ČSL zůstává do jisté míry regionální stranou a sdílí i jeden problém s komunisty: vysoký průměrný věk členské základny.

 

I proto bylo pro lidovce vždy důležité, aby úspěšně zvládali politickou taktiku. Tento úkol byl až donedávna usnadňován tím, že strana měla zásluhou sklaních voličů z řad věřících v podstatě zaručeno, že vždy překoná práh volitelnosti. Přesto potřebovala k úspěšně taktice schopné předáky, kteří byli přijatelní jak pro demokratickou levici, tak pro občanskou pravici.

 

V osobách Josefa Luxe, Cyrila Svobody i Miroslava Kalouska se toto zadání poměrně dlouho dařilo plnit. Kalousek ovšem vytvořil pro KDU-ČSL problém, když postupně vmanévroval stranu do razantního antikomunismu. Když se pak v červenci minulého roku vrátil k tradiční lidovecké pružnosti a připustil účast ve vládě podpořené KSČM, nahrál na smeč regionálním politikům, kteří z údajných morálních pozic mohli konečně smést dosavadní vedení.

 

Sám Čunek v sobě zdánlivě skrýval potenciál přeměnit stranu v pilíř hodnot, když coby symbol revolty proti oportunistickému předešlému vedení tvrdil, že  se KDU-ČSL bude řídit jasnými principy a nebude měnit své postoje podle potřeb. Zdálo se též, že jeho silová politika ještě ve funkci starosty vůči tzv. neplatičům může přitáhnout nové voliče. Zatímco tradičním lidovcům jeho kontroverzní akce vůči lidem převážně romského původu přinejmenším výrazně nevadily, existovala slušná šance, že přiláká voliče, kteří v minulosti volili extrémní pravici.

 

Ponechme stranou, že už v této možné změně struktury voličstva měla KDU-ČSL zaděláno na problém. Čunek ovšem začal vršit i vážné taktické chyby, když tvrdil, že jeho strana, vyznávající nyní zásadovost, nebude ve vládě opřené o přeběhlíky. Všichni známe zbytek tohoto příběhu, z něhož vyplývá, že Čunek není žádné novum, nýbrž jen tradiční lidovec se vším všudy.

 

Ještě něž jsme mohli tento „překvapivý“ fakt strávit, zasáhla Čunka obvinění z korupce. Stalo se tak v nejhorší možný čas. Bývalé vedení je rozvráceno a jen těžko se může vrátit. Pokud by Čunek odešel, může padnout vláda a lidovci ztratí pozice, o kterých se jim ve světle volebních výsledků mohlo jen zdát. Navíc nemají za Čunka rovnocennou náhradu.

 

Pro levicovou opozici je rostoucí krize v KDU-ČSL to nejlepší, co si mohla přát. Kdyby byl Čunek rychle nahrazen někým jiným, snad by se lidovci vzpamatovali. S Čunkem v čele bude jejich úpadek pokračovat, protože celá aféra bude mít svou vlastní dynamiku.

 

Vládní tábor bude sice tvrdit, že aféra má politický podtext, jenže ten se zdála mít i aféra, kvůli níž padnul v roce 2005 sociálně demokratický premiér Stanislav Gross. Toho nakonec nezachránilo ani toto podezření, ani to, že proti němu nebyly důkazy.  Skolilo ho politicky nedospělé kličkování při vysvětlování jeho financí, které táhlo dolů celou ČSSD. Čunek se zapletl do podobné sítě.  A i pro něj platí, že čím déle v politice setrvá, tím větší budou škody.

 

Právo, 12.2.2007

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..