Vládní koalice opraví euroústavu

Představitelé vládní koalice konečně došli ke společnému stanovisku k Evropské ústavě. Občanští demokraté se pod tlakem, zejména zelených, vzdali představy, že by Česká republika měla prosazovat přijetí úplně nového dokumentu, a souhlasili s názorem, že by nový dokument měl vycházet z textu současné euroústavy.

 

Tato dohoda je nepochybně krok správným směrem. Představa ODS, že euroústavu, kterou ratifikovalo 18 členských zemí Evropské unie, lze hodit do koše (nebo „co nejhlouběji pohřbít“, jak pravil Jan Zahradil), by Českou republiku v diskusích o další evropské integraci poslala do hluboké izolace. Na druhou stranu je škoda, že si vládní koalice neponechala otevřená vrátka pro případ, že se třeba podaří oživit současnou euroústavu. Kdyby například Francie po prezidentských volbách nakonec euroústavu ratifikovala, bude Česká republika v koutě i s názorem, že je třeba euroústavu třeba zkrátit a přepsat.

 

V tomto ohledu si počínají rozumněji opoziční sociální demokraté, kteří se možnosti přijetí jiného dokumentu—založeného na současné ústavě—nebrání, ale zároveň zdůrazňují, že není třeba odmítat možnost, že bude schválen současný text. Navíc: Česká republika se zavázala, že euroústava projde i u nás ratifikačním procesem. I navzdory francouzskému a nizozemskému odmítnutí by proto bylo správné, aby se k dokumentu mohli vyjádřit i Češi. Mimochodem: nedávný průzkum Eurostatu naznačuje, že kdyby se o euroústavě konalo v Česku referendum, byla by nejspíš těsnou většinou schválena. To je za situace, kdy se mnoho lidí nechalo přesvědčit některými politiky, že je euroústava už mrtvý dokument, pozoruhodné.

 

Bude pikantní sledovat, jak se strany vládní koalice vypořádají s přepisováním současné euroústavy. Při vší úctě, čeští politici nejsou známi jako intelektuální velikáni, a zejména v problematice EU od nich jejich evropští kolegové poprávu mnoho neočekávají. Už proto, že česká politická scéna skutečnou diskusi o EU nikdy nevedla. Je sice pravda, že někteří naši politici by se rádi viděli jako potomci husitů, kteří do zahnívající Evropy vnesou nové ideje, jenže lze vážně pochybovat, že takových idejí je v současné české politice někdo schopen.  I proto lze předpokládat, že občasné výstupy z rokování vládních stran o krácení a  přepisování současné euroústavy budou mít spíše nádech absurdna.

 

MF Plus, 2.3.2007

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..