Komunisti v kleštích

Předseda Komunistické strany Čech a Moravy Vojtěch Filip nedávno vyzval, aby se Komunistická strana Čech a Moravy vrátila k Leninovým myšlenkám a připravila se na revoluci. Vysloužil si tím nejen odsudky, ale také trestní oznámení. Policie sice nakonec prohlásila, že se Filip trestného činu nedopustil, ale čeští antikomunisté i přesto varují, že jeho slova jsou důkazem o sílícím komunistickém nebezpečí.

 

Blíže pravdě ovšem bude úplně opačná interpretace. Ohánění se Leninem a světovou revolucí není v současnosti ničím jiným, než výrazem politického zoufalství českých komunistů. Filip i jeho soudruzi ve vedení strany totiž vědí, že pokud strana nemá upadnout do naprosté bezvýznamnosti, potřebuje se nutně reformovat, ale zároveň si uvědomují, že tradiční členové a voliči strany jsou vesměs neostalinisté, kteří žijí takříkajíc v jiném světě, než je ten dnešní.

 

Filipova slova jsou tak spíše pokusem o uklidnění této tradiční komunistické klientely, než vážně míněnou výzvou. Sám Filip—člověk poměrně vzdělaný a bystrý—může jen těžko věřit „návratu k Leninovi“ nebo prognózám o blížící se revoluci.

 

Má jiné starosti. KSČM je strana starých lidí. Průměrný věk členů je více než 70 let a průměrný věk komunistických voličů není o moc nižší. Jak ukazují volební výsledky z poslední doby, jakož i průzkumy veřejného mínění, strana přitom není schopna oslovit mladé lidi. Situaci KSČM neulehčuje ani agresivní styl Jiřího Paroubka v čele ČSSD, která evidentně některé bývalé komunistické voliče přetáhla na svou stranu.

 

Strana prostě potřebuje modernizaci, jinak jí hrozí pozvolný úpadek. Jenže možné reformy vyvolávají paniku v myslích tradičních členů. I proto byl Filipův projev značně nesourodý. Média si v něm samozřejmě všimla především slov o Leninovi, ale málokdo zaznamenal, že Filip názorově lavíruje. Je si evidentně vědom problémů, které české komunisty čekají, pokud se nezmění.

 

Jeho vzývání Lenina tak bylo především taktickým manévrem. Tradiční komunisté dostali z úst svého předsedy pohádku, která je má uklidnit v neklidných časech. Za touto fasádou pak může vedení strany s větším klidem diskutovat o krocích, které by na rozdíl od Lenina skutečně přilákaly nové voliče.

 

Před KSČM ovšem leží nezvládnutelný úkol. Ti, kdo si z Filipova projevu vzali především munici pro politicky vděčná varování před komunistickým nebezpečím, se mohou uklidnit. Jeho projev především vyjevuje, že krize, v níž se KSČM nachází, může být pro stranu osudová.

 

MF Plus, 30.3.2007

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..