Prezident Klaus na tenkém ledě

Prezident Václav Klaus je proti přijetí společné evropské měny, ale neví, jak by to řekl dostatečně jasně, aniž by zpochybnil mezinárodní závazky země. V nedávném rozhovoru Klaus proto trapně kličkoval, když se ho novinář, který s ním rozhovor vedl, zeptal, zda je možné, aby Česká republika nepřijala euro, když se k tomu zavázala ve smlouvě o přistoupení k Evropské unii.

 

Místo jasné odpovědi, prezident pravil, že je ke společné evropské měně „vytrvale kritický“, kterýžto názor s ním prý sdílejí všichni profesoři na jakési německé universitě, kde na toto téma nedávno hovořil. Když novinář zopakoval, že jsme se v přístupové smlouvě k zavedení eura zavázali, Klaus odpověděl: “Nevyhrocoval bych to“. Na udivenou reakci vzápětí reagoval, že v přístupové smlouvě to samozřejmě je, ale není tam žádný čas, kdy se tak má stát.

Nezbylo proto, než se prezidenta zeptat ostřeji: Je pro to, aby Česko v budoucnosti euro přijalo? Následovala kratší přenáška o obtížnosti slaďování ekonomických parametrů s ostatními zeměmi EU. Pokud bude vše sladěno, jednoho dne snad, možná…

Dobře, tak tedy otázka na tělo: Mělo by o přijetí eura u nás rozhodnout referendum? Prezident odvětil, že lidé by měli mít právo rozhodnout o tom, zda chtějí přijít o „nesmírně významný symbol“, jakým je národní měna.

Novinář se bohužel už nevzmohl na další otázku k tomuto tématu, ačkoliv Klausova odpověď je v přímém rozporu s mezinárodními závazky země. Dokud jen obecně mluví o své nechuti ke společné měně, má na to má stejné právo jako každý jiný občan. Když naznačuje, že zavedení eura lze zabránit zdržováním, je to už na pováženou, neboť Česká republika se zavázala, že bude v blízké budoucnosti plnit maastrichtská kritéria, a jakmile je splní, připojí se ke společné evropské měně. EU má dokonce právo nás za neplnění kritérií penalizovat.

Je ovšem šokující, když právě prezident, který by měl bdít nad ústavním pořádkem země, připustí, že by se o zavedení eura mohlo konat referendum. Ono se totiž už konalo v roce 2003! Tehdy se velká většina českých občanů vyslovila pro schválení smlouvy o přistoupení k EU, jejíž součástí je i náš závazek přijmout euro.

Ve svém prezidentském slibu prezident slibuje, že bude ctít ústavu a zákony země. Smlouva o přistoupení je součástí našeho zákonodárství, takže se nabízí otázka, nakolik prezident Klaus svůj slib bere vážně. Jisté ovšem je, že zákony bere vážně EU. Ta by měla z porušení přístupové smlouvy v podobě referenda o euru plné právo vyvodit příslušné důsledky.

MF Plus, 27.4.2007

 

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..