Setrvačnost a diskontinuita

Když ekonomové mluvili v minulosti o růstu českého hospodářství, často argumentovali, že o něj se nezasloužila vláda, která byla právě u moci, ale vlády předešlé, neboť hospodářské trendy prý mají dlouhodobý charakter. Nastartování růstu během vlády Vladimíra Špidly nemělo prý nic společného se Špidlovými reformami, ale spíše s politikou vlád Miloše Zemana a Josefa Tošovského. I růst již nastartovaného růstu během vlád Stanislava Grosse a Jiřího Paroubka byl údajně zásluhou předešlých vlád. Kterým vládám byly tyto zásluhy připisovány, vždy dost záleželo na tom, jaká byla politická orientace konkrétních „analytiků“.

 

Obecně nemají mladí ekonomové, odchovaní neoliberalismem, v oblibě socialisty. Mnohým se tudíž příčilo přiznat, že i na ekonomickém růstu v době první a  druhé Topolánkovy vlády by při uplatnění stejné logiky měly zásluhu socialistické vlády. Vynořily se tak i prazvláštní teorie: například v době sedmiměsíčního bezvládí po loňských volbách ekonomika prý rostla proto, že jsme vládu neměli, neboť politici koneckonců hospodářství jen škodí.

 

Pokud ovšem přece jen platí ono méně bláznivé tvrzení, že vláda k něčemu je, a že se její politika projeví až s určitým zpožděním, pak k ekonomickému růstu současnosti musely přispět vlády Špidly, Grosse  a Paroubka. Jak je to ale možné? Vždyť podle většiny analytiků citovaných v médiích, Gross a Paroubek neudělali z ekonomického hlediska nic dobrého.

 

Zdá se, že zde něco nehraje. Buď mnozí ekonomové nevědí, co říkají, nebo jsou dlouhodobé trendy ještě dlouhodobější, než jsme si mysleli. Za současné ekonomické úspěchy bychom tak mohli děkovat třeba Václavu Klausovi. Jenže komu by děkoval Václav Klaus? Milouši Jakešovi? A co ono období, kdy už se Klausovi tolik nedařilo a musely se přijímat balíčky? Může za neúspěchy „pozdního“ Klause „ranný“ Klaus nebo také ještě Milouš Jakeš?

 

Sám Klaus má odpověď: může za to Josef Tošovský a restriktivní politika jeho centrální banky. Tošovský byl ovšem současník Klause. Že by se dlouhodobé trendy někdy uplatňovaly a někdy ne?

 

Těžko říci. I to je nejspíš důvod, proč když Hospodářské noviny nedávno informovaly ,že „nezaměstnanost klesá k rekordu desetiletí“, měly problém to vysvětlit. Nebo že by se jim jen nechtělo tentokrát uplatnit stejnou logiku, která převažovala i na jejich stránkách během socialistických vlád—tedy, že úspěchy lze přičíst spíše vládám minulým? Vždyť v takovém případě bychom za rekordně nízkou nezaměstnanost a ekonomický růst měli děkovat socialistům, včetně tolik vysmívaného Paroubka.

 

MF Plus, 10.8.2007

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..