Klid na státních zastupitelstvích

Podle ministra spravedlnosti Jiřího Pospíšila vydala nejvyšší státní zástupkyně (dále jen NSZ) Renata Vesecká, ač na dovolené, pokyn, aby se nemedializovaly spory mezi různými státními zástupci a situace uvnitř státních zastupitelství se tak uklidnila.

 

Nezasvěcený pozorovatel by si mohl myslet, že starostlivá NSZ, dokonce i když se rekreuje, bdí nad vnitřním klidem svého resortu, kde panuje jakýsi neoprávněný neklid, což svědčí o tom, že je to žena na správném místě. Zasvěcenější pozorovatel ovšem ví, že válku ve svém resortu spustila právě NSZ, když těsně před tím, než měl přerovský státní zástupce Radim Obst obžalovat na základě svého šetření místopředsedu vlády Jiřího Čunka z korupce, případ Obstovi odňala a předala ho Arifu Šalichovovi do Jihlavy, aby ho zaručeně nestranně posoudil.

 

Zcela nestranný Arif Šalichov trpělivě studoval celý spis několik týdnů, aby pak na samotném vrcholku okurkové sezóny „překvapivě“ oznámil, že stíhání Čunka zastavuje. Své kolegy, kteří měli případ původně na starosti, obvinil z neprofesionality. NSZ odjela na dovolenou.

 

Ještě něž své ohromující zjištění zveřejnil, vysvětlila NSZ na vlastní žádost poslancům, že její postup je naprosto standardní, a že jejím cílem bylo především celý případ odpolitizovat. Pochybovači, kteří tvrdili, že případ byl odňat Obstovi nestandardním způsobem a předán Šalichovovi na politickou objednávku, a že tedy skutečná politizace případu začala až podivným krokem NSZ, tak byli umlčeni. NSZ koneckonců reprezentuje zákon, a když řekne, že se do případu vložila v zájmu vyšších principů, nelze jí než věřit.

 

Mezitím se vynořují zvěsti i dohady o nejrůznějších schůzkách NSZ s podřízenými státními zástupci, na nichž údajně projednávala Čunkův případ, ač od začátku tvrdí, že se v něm sama nijak neangažovala. Na otázky, co se projednávalo například na schůzce se Zlatuší Andělovou, která dozorovala Radima Obsta, NSZ odpověděla, že si to nepamatuje. Hodně se též mluví o bývalém ministru spravedlnosti Pavlu Němcovi, který se v roli jakéhosi neformálního poradce premiéra stýkal prý hojně nejen s NSZ, ale sešel se čirou náhodou i se Šalichovem.

 

Bývalá NSZ Marie Benešová v reakci na situaci okolo Čunka v televizní diskusi prohlásila, že česká justice a právní stát jsou v rozvalu. Naštěstí jí přítomný ministr Pospíšil opravil a ujistil občany, že na státních zastupitelstvích panuje klid k práci a věci se odehrávají standardně. Je to dobře, protože průměrný občan by jinak skutečně mohl mít pocit, že zákony u nás platí jen pro někoho.

 

MF Plus, 25.8.2007

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..