Případ Tošovský

Ruská nominace ex-guvernéra České národní banky a ex-premiéra Josefa Tošovského na post výkonného ředitele Mezinárodního měnového fondu vyvolala mezi českými politiky i komentátory povětšinou negativní reakce. Vládní politici oznámili, že Česká republika Tošovského nepodpoří, protože je vázána dohodou podpořit společného kandidáta Evropské unie, Francouze Dominika Strausse-Kahna. Prezident Václav Klaus šel dál. Je prý podivné, že Tošovského nominovalo Rusko, jehož není ani občanem. O motivech nechce spekulovat.

 

Klausův tajemník Ladislav Jakl pravil: „Ono je fakt zvláštní, když se někdo nechá dobrovolně nominovat na tak významné místo cizí mocí. Ono pak člověku rejdí v hlavě různí červíčci, jestli v zájmu cizí moci nejednal i jindy.“

 

Červíčci hlodali i v hlavách komentátorů. Mohli jsme se tak potěšit spekulacemi na téma, co nominací Tošovského Rusko vlastně sleduje. Vražení dalšího klínu do EU? Posílení svých nově oprášených velmocenských ambicí?

 

Ještě napínavější byly spekulace na téma, co tím vším sleduje Tošovský. Před časem deník MF Dnes ocejchoval Tošovského coby bezmála agenta komunistické tajné policie, protože ve funkci poradce Československé státní banky si takříkajíc z moci úřední vyměňoval odborné informace s ekonomickou rozvědkou. Tošovského „kádrový“ profil byl nyní některými připomenut s tím, že tento údajný bezpáteřník dělal kariéru za komunismu a dělá jí i po jeho pádu.

 

Možná by neuškodila trocha střízlivosti. Rusko jistě hraje vlastní hru, ale ta může například spočívat v tom, že chce s pomocí zemí mino euroatlantický okruh skoncovat s praxí, na jejímž základě si posty ve Světové bance a IMF mezi sebou rozdělují USA a EU. Což by byl možná záslužný čin.

 

A proč právě Tošovský? Co třeba proto, že je asi nejrespektovanějším bankéřem ve Východní Evropě, a ani Rusko nemá nikoho srovnatelného? To, že je jejich odborník nominován na tak významnou funkci, by většinu zemí potěšilo. Ne tak české politiky. Euroskeptická vláda se mávnutím proutku stane vášnivou zastánkyní společného kandidáta EU—jen aby nemusela říct něco pozitivního o Tošovském. Prezident cosi zakysle brblá, a jeho tajemník rozvíjí paranoidní teorie. Smutné.

 

S noblesou se tak nakonec zachoval jen exprezident Václav Havel, který označil Tošovského nominaci za čest. A také šéf sociální demokracie Jiří Paroubek, který poznamenal, že je to vynikající ocenění českého odborníka, a „vláda by měla překonat ideologickou předpojatost.“  Chce se dodat, že by měla překonat především tradiční českou malost.

 

MF Plus, 31.8.2007

 

 

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..