Proč Havel rozladil Poláky

Bývalý český prezident Václav Havel rozladil některé polské politiky, když při návštěvě Krakova na otázku ohledně situace v Polsku odpověděl: „Působí to na mě dojmem, že by co nejrychleji měly být svobodné volby. A domnívám se, že by bylo v zájmu všech Poláků a polské demokracie, kdyby byli přizváni mezinárodní pozorovatelé.“ Podle Havla přizvání pozorovatelů není žádná ostuda.

Někteří polští a čeští politici si ale evidentně myslí, že to ostuda je. I bývalý polský prezident Lech Walesa, tvrdý kritik současné polské vlády, prohlásil, že Polsku prý nehrozí nic, co lze zaznamenat ve třetím světě nebo v diktaturách. Místopředseda české vlády Alexandr Vondra řekl, že nepozoruje ohrožení demokracie v Polsku, a na polské volby tudíž není nutné pozorovatele zvát.

Mohlo by se zdát, že u našich severních sousedů je vše v nejlepším pořádku. O předčasných volbách se mluví jako o hotové věci, přičemž prý budou nepochybně regulérní.

Jenže polská liberální opozice to tak růžově nevidí. Adam Michnik nedávno napsal, že bratři Kaczynští, kteří v rolích prezidenta a premiéra ovládají polskou politiku, zavádějí v Polsku v podobě tzv. „čtvrté republiky“ režim s autoritářskými rysy a udělají cokoliv, aby se udrželi u moci. Když autor tohoto článku nedávno hovořil během jedné mezinárodní konference s polskými ústavními experty, mnozí pochybovali, že cesta k předčasným volbám bude tak hladká, jak se to nyní jeví.

Polský Sejm by měl o svém rozpuštění hlasovat v pátek, což by mělo teoreticky cestu k volbám otevřít, jenže nikdo neví, jaký další politický trik mají polská dvojčata přichystaný. A i když volby vypíšou, Havlova starost o jejich regulérnost není vůbec bezpředmětná.

Walesa má pravdu, když říká, že Polsko není diktatura. Jenže demokracie dostává na frak i v některých tzv. neliberálních demokraciích, o kterých před časem napsal politický bestseller americký politolog Fareed Zakaria. Dnešní Polsko má bohužel k neliberální demokracii hodně blízko.

Když bývalý ministr vnitra v Kaczynskeho vládě Janusz Kaczmarek začal nedávno vypovídat v médiích o tom, jak vláda organizovala odposlechy a sledování svých politických oponentů, polská tajná služba Kaczmarka zatkla. Donald Tusk, předseda opozičních liberálů, to přirovnal k jednání mafie, jehož cílem je umlčet svědky nelegálního počínání. Pokud by měl pravdu, udělá tatáž vláda i leccos dalšího.

Jednání současné polské vlády–s  jejími útoky na média, netolerancí k menšinám a agresivním nacionalismem–připomíná metody vlád Vladimíra Mečiara na Slovensku.  Když se tam v roce 1998 konaly volby, v nichž byl Mečiar poražen, mezinárodní pozorovatelé byli přítomni. Pro Slovensko to žádná ostuda nebyla. Ostudou byl především Mečiarův režim. Podobnou ostudou je bohužel v civilizované Evropě i současná „čtvrtá republika“ v Polsku.

Právo, 5.9.2007

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..