Vláda a průzkumy

Politici rádi tvrdí, že průzkumy veřejného mínění nejsou důležité. Ve skutečnosti ovšem mají na politické dění závažné dopady—zejména pak v situaci, kdy je vláda velmi slabá.

 

I proto jsou nejčerstvější průzkumy, které zveřejnily renomované agentury, pro vládní koalici nepříjemnou zprávou. Podle nich totiž opoziční sociální demokracie předstihla v preferencích poprvé po pěti letech Občanskou demokratickou stranu, a navíc prudce poklesla obliba vládních politiků.

 

Jedním z tradičních vysvětlení je, že se jedná o přirozený vývoj. Vládní role je prostě už z podstaty méně vděčná, než ta opoziční.

 

Jenže tak jednoduché vysvětlení nestačí. Důležitou roli bezpochyby hrají i křehkost vládní koalice, skandály zametané pod koberec, jakož i „reformní“ tažení, jehož deklarovaný cíl není ve srozumitelném souladu s přijatými kroky.

 

Vláda je křehká nejen proto, že se opírá o „přeběhlíky“, ale i proto, že vládní strany, zejména ODS, jsou zmítány vnitřními konflikty. V ODS jsou v současnosti nejméně dvě vlivné skupiny, které kritizují předsedu strany Mirka Topolánka. Obě–reformní platforma okolo Vlastimila Tlustého a pražská organizace, vedená prvním místopředsedou ODS Pavlem Bémem—mají přitom jedno společné: jsou mnohem blíže prezidentovi Václavu Klausovi než topolánkovské křídlo.

 

Problémy mají ale i ostatní vládní strany. Lidovecký místopředseda David Macek nedávno napsal spolustraníkům dopis, v němž kritizuje předsedu strany Jiřího Čunka za slabé vedení strany. A zelení jsou vnitřně zablokovaní, což se ukázalo nedávno, když se předseda Martin Bursík  nedokázal razantně vypořádat s kritizovanou ministryní školství Danou Kuchtovou, která v jeho straně reprezentuje „levé“ křídlo ekologických aktivistů.

 

Zablokovaná je i celá vládní koalice, protože na Kuchtovou či na skandály stíhaného Jiřího Čunka si netroufnul ani premiér Topolánek, který dobře ví, že by jedinou výměnou na ministerském postu mohl rozkolísat celou koalici.

 

Přidáme-li k tomu všemu urputný boj právě této vlády za velmi nepopulární americký radar, není divu, že preference vládních stran, zejména ODS, začínají padat. Otázkou je, kdy tento propad začne vyvolávat v koalici paniku.

 

 

MF Plus, 28.9.2007

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..