Čunkiáda

Autor tohoto textu byl zhruba před rokem požádán o politický brífink švédskou diplomatkou, která právě přijela do České republiky. Nebylo přitom možné nezmínit korupci v politice. Diplomatka namítla, že je to jev přítomný i ve Švédsku: nedávno tam prý musela rezignovat ministryně, když se ukázalo, že nezaplatila televizní poplatky.

 

I protřelý politický analytik nemůže při uvedení takového příkladu než oněmět, neboť se před ním najednou nemilosrdně rozevře propast, která leží mezi vyspělou a začínající demokracií. Pojednou se zdálo, že kdyby byla diplomatka příliš abruptně seznámena s případy politiků a státních úředníků, kteří nalézají milióny v krabicích od bot, popřípadě je dostávají od strýčků, mohla by se mylně domnívat, že přibyla nikoliv do členského státu Evropské unie, ale do nějaké banánové republiky.

 

Od té doby mohla diplomatka téměř rok sledovat události okolo Jiřího Čunka. Jistě nestačila žasnout už v okamžiku, kdy Čunek „inovátorsky“ vystěhoval několik romských rodin z centra Vsetína, což vysvětloval potřebou odstranit jakýsi „vřed“. Nepochybně žasnula ještě více, když tentýž politik–nyní již povýšen do role senátora, předsedy vládní strany, ministra i místopředsedy vlády—vysvětloval v rozhlasu, že nejkratší cestou k sociálním dávkám, je se opálit a dělat pak někde na náměstí nepořádek.

 

Ve Švédsku by takový politik již dávno skončil, v České republice ale zažíval raketový vzestup. Pravda, na čas byl poněkud přibržděn obviněními, že  přišel za podezřelých okolností k nemalému jmění, ale naštěstí pro něj se ukázalo, že si vše jen vymyslela zhrzená sekretářka, mstící se za to, že jí Čunek přestal sexuálně obtěžovat. Alespoň tak vyzněly interpretace kauzy v podání některých politiků a novinářů. Zástupkyně „feministického“ Švédska, ač v té době už docela jistě vyléčena z iluzí, musela být šokována tím, co je v politickém patriarchátu banánové republiky možné.

 

To ještě netušila, že případ Čunek bude na poslední chvíli odebrán vyšetřovatelům, kteří se chystali politika obvinit, a předán jiným, kteří zcela „nezávisle“ usoudí, že je nevinen. Pak se ovšem ukázalo, že záhadných miliónů bylo v Čunkově minulosti více, přičemž milionář zároveň pobíral sociální dávky.

 

Bylo by opravdu zajímavé se dozvědět, co během svého prvního roku švédská diplomatka psala v tajných depeších na švédské ministerstvo zahraničí.

 

MF Plus, 16.11.2007

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..