Paroubkova svatba

Když média před časem objevila, že se předseda sociální demokracie Jiří Paroubek hodlá oženit 17. listopadu—tedy během státního svátku nazvaného Den boje za svobodu a demokracii—vypukla vřava. Někteří politici a komentátoři naznačovali, že Paroubkovi je státní svátek takříkajíc ukradený, jiní tvrdili , že se předseda ČSSD chce cynicky zviditelnit.

 

Paroubka ovšem zviditelňovali hlavně oni, když se pokoušeli udělat z politické nicůtky událost. Snad proto, že tato „událost“ až příliš čpěla bulvárem, přidali někteří mediální „invetigativci“ ohromující zjištění: svatba se bude konat v hotelu vlastněném bývalým informátorem komunistické tajné policie, jenž je prý  Paroubkovým přítelem!

 

Občané zvyklí na to, že některé největší firmy v zemi řídili nebo ještě řídí lidé, jejichž jména lze najít v seznamech StB, ale které si politici přesto předcházejí, byli ovšem asi jen ztěží překvapeni, jak ledabyle Paroubek lustruje své známé. Dozvěděli se pouze, že se Paroubek s minulostí nevyrovnává o nic lépe než zbytek národa. Včetně třeba současného prezidenta země, jehož dlouholetým přítelem je například pozitivně lustrovaný Dušan Tříska, jeden z otců kupónové privatizace. Nebo prezident bývalý, který prodal svůj podíl v Lucerně Chemapolu, v jehož čele stál bývalý agent StB Václav Junek.

 

Lidé, kteří ještě nevzdali pravidelné sledování zpráv České televize, protože naivně věří, že veřejnoprávní instituce není Blesk, se nestačili divit, když ČT věnovala Paroubkově svatbě obsáhlý segment. Občanská demokratka Alena Páralová v něm pravila, že Paroubkovo jednání je z třetí cenové skupiny, ač sama vystupovala v šotu ze skupiny čtvrté. Nenapadlo ji, že televize, která se svatouškovsky pohoršuje, že Paroubek hodlá mít veselici v hotelu vlastněném bývalým spolupracovníkem StB, má ještě stále v postu  finančního ředitele bývalého milicionáře. Zapomněla, že se ČT nedávno kála, když v dokumentu o expremiérovi Miloši Zemanovi vynechala poděkování jeho dlouholetému poradci a příteli, komunistickému aparátčíkovi Miloslavu Šloufovi.

 

A jak vypadal Den boje za svobodu a demokracii, který Paroubek svým chováním prý znesvětil? Zatímco ústavní činitelé obcházeli památníky revoluce a tvářili se, jakoby během komunismu za svobodu a demokracii skutečně aktivně bojovali, Prahou pochodovali neonacisté, anarchisté, odpůrci radaru a příznivci Jiřího Čunka. Ve jménu svobody a demokracie praskaly ve švech nákupní střediska, nikoliv náměstí. ČT nám nabídla coby hlavní večerní pořad taneční soutěž, Nova fotbal. Češi zase jednou vyhráli.

 

MF Plus, 23.11.2007

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..