Mediální koutek: Češi to zařídili

Ani lidé, kteří pravidelně nesledují sportovní zprávy v českých médiích, nemohou uniknout formulce, s jejíž pomocí redaktoři sportovních rubrik v elektronických a tištěných médiích pravidelně hodnotí výkony českých sportovních borců působících v zahraničí. Formulka nás informuje, že ten či onen český hráč „zařídil vítězství svého týmu“.

 

Frekventovanost tohoto slovního spojení je tak vysoká, že méně informovaný čtenář, posluchač či divák nemůže nenabýt dojmu, že velké sportovní soutěže v zahraničí, zejména ve fotbale a v ledním hokeji, by bez českých hráčů byly tak říkajíc na dně.

 

Podrobíme-li ovšem pravidelné ujišťování sportovních redaktorů o tom, co všechno čeští sportovci v zahraničí „zařídili“, hlubšímu zkoumání, zjistíme, že mezi obrazem výkonnosti českých borců v domácích médiích a zahraniční realitou zeje propast.

 

Podívejme se například na Severoamerickou hokejovou ligu, neboli NHL. Čeští hokejisté podle českých médií „zařizují“ vítězství svých týmů s takovou pravidelností, že by měli vládnout všem statistikám. Řeč čísel je ovšem jiná. Nejúspěšnějším českým hráčem v kanadském bodování (góly a přihrávky) je momentálně Václav Prospal na 28. místě, druhý Martin Erat je na 42. místě.

 

Často se též stává, že čeští borci podávají podle českých médií pravidelně skvělé výkony, a přitom jsou najednou–bez varování–posláni do farmářského týmu nebo prodáni.

 

Ve fotbale v podání českých médií „zařizují“ mnozí čeští hráči vítězství svých týmů s takovou pravidelností, že by si světa sportu neznalý člověk mohl myslet, že se bez nich jejich týmy neobejdou ani minutu. Jaké je pak překvapení, když se jakoby mimochodem dozvíme, že daný borec většinou jen zahřívá lavičku náhradníků.

 

Výše řečené neznamená, že mezi českými sportovci v zahraničí nejsou skutečná esa. Kdyby ale česká média trochu ubrala ze svého „sportovního nacionalismu“, možná by výkony těch skutečných špiček vynikly. A možná bychom též byli méně překvapeni, když české národní týmy, poskládané z hráčů, kteří s železnou pravidelností údajně „zařizují“ vítězství svých týmů v zahraničních soutěžích, nevyhrávají všechny světové tituly.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..