Co je za náklonností lidovců ke Klausovi?

Lidová strana se stále více propadá do naprostého hodnotového vakua a vnitrostranické paralýzy, o čemž svědčí i její postoje k volbě prezidenta. Strana se nemůže rozhodnout, zda podpoří stávajícího prezidenta Václava Klause, či spíše jeho pravděpodobného vyzyvatele Jana Švejnara. Někteří lidovci navíc naznačují, že ať už je rozhodnutí vedení strany jakékoliv, budou volit Klause.

 

Nejčastější argument zastánců Klause je, že prezidentem má být zkušený politik. Velmi málo jsme zatím slyšeli o tom, do jaké míry jsou názory Klause slučitelné s programem lidovců. Sám Klaus po návštěvě v poslaneckém klubu KDU-ČSL tvrdil, že si prý s lidovci rozumí a uvedl jako příklad názory na registrované partnerství či eutanazii.

 

Pomlčel ovšem o řadě svých dalších postojů, v nichž se s oficiálním lidoveckým programem naprosto rozchází—například agresivní euroskepticismus, boj se zastánci globálního oteplování, odmítání ideologie lidských práv i občanské společnosti, a opakovaná varování před údajnou tyranií soudcovského státu. Příliš se neposunul ani v odmítání konkordátu s Vatikánem či restitucí církevního majetku.

 

Lidovecká příchylnost ke Klausovi je tudíž záhadou, která přímo vybízí ke spekulacím. Ještě tou nejlepší možností pro českou demokracii by byl čirý populismus, který straně tak oslabené skandály, jako jsou lidovci, velí volit toho, kdo je momentálně populární. Horší možností je, že určitá část lidovců věří, že Klaus „ochrání“ Jiřího Čunka, a tím i s ním spjaté křídlo ve straně, v případě, že by se předsedu strany přece jen dohonil zákon.

 

Nejhorší je možnost, že se  Klaus jeví být zárukou, že zůstanou neporušeny občanům skryté klientelské sítě z minulosti. V takovém případě by ovšem výběr prezidenta neměl by nic společného s transparentní demokratickou politikou. Už proto by měli vysvětlit své motivy jak ti, kteří hodlají volit Klause, tak i lidovecké vedení, které se zdráhá otevřeně podpořit protikandidáta, jenž hodnotově souzní s lidovci mnohem více než Klaus.

 

V případě komunistů (další strany, která se kroutí podobně jako lidovci) takové vysvětlování nikdo neočekává, protože KSČM nakonec udělá přesně to, co nejvíce destabilizuje politický systém v zemi. Lidovci se ale ještě stále označují za demokratickou stranu.

 

Právo, 14.12.2007

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..