Česká debata o totalitarismu

Emocionální debata, která se rozpoutala v politických kruzích a médiích o tom, zda byl komunistický režim totalitní po celou dobu svého trvání nebo jen v některých obdobích, vznikla vlastně kvůli tomu, že se zákonodárcí nebyli schopni dohodnout, jak by se měl jmenovat nový ústav, jehož hlavním úkolem je studovat a zpracovávat především archívy bývalé tajné policie komunistického režimu. Když neprošel název Ústav paměti národa, zrodil se v politických kruzích název Ústav pro studium totalitních režimů.

 

Zákonodárci zároveň specifikovali, že tím mají na mysli období od roku 1938 do roku 1945, okrajově i období mezi lety 1945 a 1948, a především pak období mezi roky 1948 a 1989. Tím ovšem otevřeli Pandořinu skříňku, protože celá řada politiků, komenátorů i politologů může poprávu argumentovat, že například éra komunismu u nás nebyla monoliticky totalitní. Což se také stalo.

 

Celá diskuse se nemusela vůbec spustit, kdyby parlament jednoduše zřídil například Ústav pro studium komunistického režimu. Nebo Ústav pro studium archivů nacisitické a komunistické éry. Politici bohužel neodolali použití velkého, ale nejasného pojmu, jako je totalitarismus, načež ovšem museli „uzákonit“, kdy u nás onen totalitarismus vlastně panoval.

 

Nahráli tak jen na smeč skupině sociálně-demokratických zákonodárců, kteří poslali zákon k Ústavnímu soudu, mimo jiné právě  i z důvodu nejasného vymezení toho, co to jen onen totalitarismus, jenž má nový ústav zkoumat.

 

Ti, kterým se útok na ústav nelíbí, se snaží dokazovat, že komunistický režim byl totalitní od začátku do konce, a nabízejí nejrůznější definice totality. Problém je v tom, že tyto definice popisují docela dobře stalinský komunismus, ale hůře se už dají aplikovat například na Pražské jaro. Anebo se dají obecně vztáhnout na komunismus, ale zase se do nich nevejde nacistická éra.

 

Nikdo přitom nepoírá, že komunistický režim byl po většinu svého trvání diktaturou, která brutálně porušovala lidská práva. Jakmile ale začne být takový režim popisován v černobílých kategoriích, máme co do činění s praxí, ve které si nejvíce liboval právě režim, jenž má nový ústav zkoumat.

 

MF PLus, 8.2.2008

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..