Klausovo znovuzvolení zhorší vztahy s USA

Občanská demokratická strana prosazuje silné euroatlantické vztahy s takovým zaujetím, že někteří její politici nadřazují bilaterální vztahy s USA našemu členství v Evropské unii. Je tudíž podivné, že ODS v prezidentské volbě tak urputně podporuje znovuzvolení Václava Klause. Ten si totiž v poslední době znepřátelil přesně ty politiky v USA, kteří se ujmou vlády po amerických prezidentských volbách.

 

Klaus nemá nijak skvělé vztahy ani s administrativou George W. Bushe, protože se nedokázal zdržet velmi nediplomatických výroků na adresu americké intervence v Iráku. Na kritický názor měl jistě právo, jenže, jak se mu dost často stává, v určitých okamžicích prostě zapomněl rozlišovat mezi rolemi prezidenta a nezávislého komentátora. Pošramocené vztahy se podařilo postupně zlepšit, ale do USA i nadále jezdil především jen jako soukromník–na pozvání okrajových libertariánských think-tanků.

 

Někteří američtí experti a vysocí úředníci se ovšem v soukromých rozhovorech nadále nijak netají svými pochybnostmi o Klausově skutečné podpoře pro strategické cíle USA, například umístění radarové základny v Česku. Spekulují, že Klaus po svém znovuzvolení obrátí, neboť v podstatných věcech vždy souzněl s ruskou zahraniční politikou. To může být dobrá zpráva pro komunisty, ale jak se s tím srovná ODS?

 

Zatímco u republikánů se s Klausem pojí spíše jen pochybnosti, v Demokratické straně má pověst, která pro česko-americké vztahy nevěští nic dobrého. Autor tohoto textu  se minulý týden v USA setkal  s  lidmi, kteří se ve strategických pozicích angažují v kampaních Hillary Clintonové a Baracka Obamy. Netajili se tím, že významní demokraté považují za zcela nepřijatelné některé Klausovy názory, především na globální změny klimatu. Zejména jim vadí, že Klaus nevybíravě uráží bývalého viceprezidenta USA Al Gorea, který zůstává v demokratických kruzích váženým činitelem.

 

Pro Klause nemusí situace být o moc lepší, ani kdyby v listopadu zvítězil republikán John McCain. Boj s globálním oteplováním patří k jeho prioritám, Gora respektuje, a excentrické výroky českého prezidenta jistě nezůstaly bez povšimnutí ani v jeho týmu.

 

Často se připomíná, že znovuzvolený Klaus může vykolejit vztahy s EU při schvalování nové evropské smlouvy a v době českého předsednictví v první polovině roku 2009. Jenže od začátku příštího roku se také zcela změní politická situace v USA, takže Klaus může nakonec působit jako politický troglodyt nejen v pohledu z Bruselu, ale i z Washingtonu.

 

Právo, 13.2.2008

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..