Klause zvolili lidovci

Po volbě prezidenta se sociální demokraté a komunisté pohádali, která z těchto dvou stran zavinila, že vyzyvatel Václava Klause v boji o úřad prezidenta, Jan Švejnar, nebyl zvolen. Komunisté prý volbu překombinovali, ČSSD se „vyznamenala“ dalším přeběhlíkem. Na přetřes přišla i Strana zelených, jejíž poslankyně Olga Zubová těsně před druhou volbou záhadně onemocněla.

 

Při těchto přestřelkách téměř úplně zaniklo, že zvolení Klause především umožnili lidovci, původně též předpokládaná součást protiklausovské koalice. KSČM sice nepodpořila Švejnara, volila ale disciplinovaně jako jeden muž proti Klausovi. A ani „přeběhlík“ z ČSSD, Evžen Snítilý, by nebyl nikterak důležitý, kdyby pro Klause nehlasovala většina lidovců.

 

Ty lze přitom rozdělit do několika skupin. Jsou mezi nimi politici, kteří Klause volili už v roce 2003, neboť jim údajně imponovala Klausova osobnost. Pak zde byla skupinka těch, kteří změnili svá dříve naprosto zamítavá stanoviska ke Klausovi kvůli možné podpoře občanských demokratů pro majetkové vyrovnání s církvemi. Nejlépe tyto volitele reprezentoval Cyril Svododa, jenž měl s Klausem v minulosti velmi napjaté vztahy, ale nyní otevřeně vyzýval KDU-ČSL, aby ho volila právě kvůli šanci na majetkové vyrovnání s církvemi.

 

V KDU-ČSL je i skupina politiků, kteří si uvědomují, že jejich strana je vzhledem ke struktuře a průměrnému věku svého voličstva tak trochu potápějící se loď, a vidí záchranu pod křídly ODS, v podobě koalice připomínající německou CDU-CSU. Někteří takto smýšlející lidovečtí politici Klause zřejmě volili proto, aby případnou užší spolupráci s ODS neohrozili.

 

Hodně se hovořilo také o případném umožnění návratu skandály stíhaného předsedy KDU-ČSL Jiřího Čunka do vlády výměnou za hlasy pro Klause, i když Čunek sám pro Klause nehlasoval. A v řadách KDU-ČSL bylo též pár politiků, kteří nakonec volili Klause z důvodů stejně záhadných jako Snítilý.

 

Korunu všemu ovšem nasadil Miroslav Kalousek, který obvinil kněze Tomáše Halíka, že ke zvolení Klause přispěl svým tlakem na lidovce, aby volili Švejnara. Respektovaný intelektuál, který apeluje na křesťanské politiky, ať nemyslí jako kupčíci, tak nakonec skončí jako „viník“ znovuzvolení Klause!

 

Kupčení je přitom bohužel nejpřesnější popis lidoveckého chování. Protože zvážíme-li oficiální lidovecký program a základní principy křesťanského chování, má s nimi Klaus jen velmi málo společného a oni to dobře vědí.

 

MF Plus, 22.2.2008

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..