Kult osobnosti

V jednom z povolebních rozhovorů řekl prezidentský kandidát Jan Švejnar na adresu Občanské demokratické strany, že by se měla zbavit kultu osobnosti Václava Klause. Docela přesně tím vyjádřil, co nejspíš cítili mnozí občané, když sledovali chování občanských demokratů před volbou a během volby prezidenta.

 

Nejde jenom o stokrát proklamovanou skálopevnou jednotu poslanců a senátorů ODS volit Václava Klause. Koneckonců Klaus je čestným předsedou ODS, a je tudíž normální, že ho volitelé z jeho vlastní strany chtěli podpořit. Více zarážející byly spíše již výše zmíněné projevy nerozborné jednoty, s jejichž pomocí jakoby volitelé z řad ODS chtěli své kolegy i Václava Klause utvrdit, že opravdu, ale opravdu nikdy nezapochybovali o velikosti svého kandidáta.

 

Už na sjezdu ODS na konci minulého roku všichni poslanci a senátoři z řad ODS podepsali Klausovu kandidaturu. Předseda ODS a premiér Mirek Topolánek ještě před volbou prohlásil, že nezvolení Klause by byl jeho politický konec. Později pak ukazoval při shánění hlasů pro Klause agilnost a nervozitu zcela nesouměrnou s tím, co se o prezidentském úřadu často tvrdí—totiž, že je ti funkce spíše jen  ceremoniální.

 

Nerozborná jednota panovala i při návštěvách Švejnara v senátorském a poslaneckém klubu ODS. Volitelé z řad ODS prezidentského kandidáta sice přijali, ale nepoložili mu ani jedinou otázku. Jakoby by se báli, že by si zadali, nebo že by už jen položením otázky ukázali jakési pochyby o svém kandidátovi.

 

Zato návštěva Václava Klause u volitelů ODS připomínala návštěvy bývalých tajemníků komunistické strany v pracovních kolektivech nebo jejich projevy na sjezdech strany. Klaus přinesl volitelům svou poslední knihu, a dospělí panové a dámy čekali všichni poslušně v řadě na Klausův autogram. Už chybělo jenom  skandování a neutuchající potlesk.

 

Výše zmíněné projevy „kultu osobnosti“ vyvolávají otázky už proto, že ne každý v ODS Klause takříkajíc „musí“. Je známo, že po prezidentově ne příliš zdařilém manévrování po patových volbách v roce 2006 se v ODS ozývaly hlasy vůči Klausovi kritické. Švejnar prohlásil, že po soukromých rozhovorech s voliteli z řad ODS se zdá, že by ho v  tajné volbě podpořilo několik občanských demokratů. Jestli by tomu tak bylo, se už nedozvíme, neboť ve volbě veřejné zavládla stejně nerozborná jednota jako při návštěvě Klause v senátorském a poslaneckém klubu. 

 

MF Plus, 29.2.2008

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..