Komunisté komunističtější?

Komunistická strana Čech a Moravy se po volbě prezidenta, v níž svým taktizováním přispěla ke znovuzvolení Václava Klause, rozhodla politicky přitvrdit. Někteří představitelé strany oznámili, že KSČM bude v budoucnosti více komunistická. Nesmí prý být viděna jen jako přívěsek sociální demokracie.

 

A abychom nemuseli dlouho čekat, při příležitosti 60. výročí komunistického puče představitelé strany prohlásili, že převzetí moci komunisty v roce 1948 bylo „ústavní“, přičemž byly položeny základy první fáze budování socialistické společnosti.

 

Nabízí se otázka, proč komunisté taková prohlášení vůbec činí. Je totiž zřejmé, že si tak nejen přivírají dveře k případné spolupráci s ČSSD, pokud by tyto dvě strany získaly v příštích volbách většinu, ale také provokují politickou pravici k tomu, aby obnovila volání po zákazu KSČM.

 

Jedním z možných vysvětlení je, že KSČM spoléhá na to, že negativní účinky vládních reforem budou pro některé sociální skupiny natolik drastické, že se při volbě mezi umírněnou ČSSD a  „více komunistickou“ KSČM přikloní ke komunistům. KSČM také možná spoléhá na to, že po příštích volbách nebude mít ČSSD tak jako tak jiného partnera, protože budoucnost lidovců i zelených je značně nejistá.

 

Je ovšem také možné, že KSČM podíl na vládě vedené ČSSD nechce. Uvědomuje si, že by se jí tak mohlo přihodit to, co už postihlo jiné nesystémové nebo protestní strany v Evropě, když vstoupily do vlád—rozkol a úpadek. Dokud zůstává KSČM mimo vládu, má jistou podporu potřebného počtu těch voličů, kteří v ní nacházejí protestní stranu. Na chod české politiky má i tak dostatek vlivu, a mnoha komunistickým předákům možná ani o nic jiného nejde.

 

Je ovšem také možné, že volání po tvrdší linii, jakož i provokativní vyjádření o minulosti, jsou jen součástí manévrování různých skupin a politiků před sjezdem KSČM. Zdá se totiž, že ve straně momentálně zuří boj o její budoucí podobu.

 

MF Plus, 7.3.2008

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..