Zkouška dospělosti?

Vicepremiér pro evropské záležitosti Alexandr Vondra v nedávném novinovém rozhovoru tvrdil, že Česká republika složila zkoušku dospělosti, když bez větší koordinace s Evropskou unií vyjednala bezvízové cestování českých občanů do USA. Důkazem úspěšnosti českého postupu má být skutečnost, že se po českém vzoru rozhodly podepsat memorandum o bezvízovém styku s USA i Estonsko, Lotyšsko, Slovensko, a některé další nové členské země EU.

 

Často se tvrdí, že původní patnáctka členů EU, která, s výjimkou Řecka, už bezvízový styk měla, dostatečně netlačila na Brusel, aby zrušení víz pro nové členy prosazoval aktivněji. Argument není ovšem úplný, pokud nedodáme, že Američané odmítali bezvízový styk s „novu Evropou“ zavést především kvůli vysokému počtu odmítnutých žádostí o víza. A ten byl tak vysoký proto, že mnoho východoevropanů zůstávalo v USA déle, než byla povolená délka pobytu, často za účelem práce na černo.

 

Důležité je také zmínit že vloni nastala ve vztazích mezi USA a Evropou nová situace, když americký Kongres přijal zákon, který požaduje více údajů od cestujících do USA. „Stará Evropa“ protestovala. Kdyby EU zůstala jednotná, a například pohrozila USA odvetnými opatřeními, včetně zavedení nějaké formy víz pro americké turisty cestující do Evropy, Američané by si možná svojí horlivost při sbírání všemožných údajů o turistech cestujících do jejich země rozmysleli.

 

Česká republika jednotný postoj EU ovšem rozbila. Argumentuje tím, že se americkému zákonu stejně bude muset EU podvolit. Američané tak v Evropě v podobě Čechů našli, co hledali: trojského koně.

 

Navíc to, co česká diplomacie při údajně úspěšném plnění zkoušky dospělosti v EU vyjednala, není bezvízový režim, ale vízový režim svého druhu. Každý turista, který bude chtít cestovat do USA, bude muset vyplnit internetový dotazník, nejlépe ještě před zakoupením letenky. Z toho se dá se usuzovat, že mu cesta může být zamítnuta nebo „nedoporučena“. Jediné, co odpadne, jak se zdá, jsou poměrně vysoké poplatky za vyřízení víz. Ještě se uvidí, zda kvůli tak malinkatému „vítězství“ stálo Čechům za to, aby se na ně evropský západ díval jako na nespolehlivé partnery.  

 

MF Plus, 28.3.2008

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..