Vláda se řítí z kopce

Vláda Mirka Topolánka by mohla brzy skončit stejně neortodoxně, jako vznikla. V lednu 2007 prošla hlasováním o důvěře, když jí podpořili dva přeběhlíci ze sociální demokracie, Miloš Melčák a Michael Pohanka.  Spolu s nimi pak vládní koalice schválila několik zákonů, jejichž účelem bylo zejména reformovat státní finance a zdravotnictví.

 

Jenže reforma státních financí se od počátku nelíbila poslanci za Občanskou demokratickou stranu a bývalému ministru financí Vlastimilu Tlustému a jeho několika stranickým spojencům. A tak zatímco Melčák a Pohanka opakovaně potvrzovali, že vládě pomohou v podstatě se schválením jakéhokoliv zákona, Tlustý se začal proti vládě stále více vymezovat.

 

Ve svém posledním útoku na vládu, a jmenovitě na premiéra i předsedu ODS Topolánka, už nehrozí jen tím, že nepodpoří některé konkrétní zákony, například zákon o majetkovém vyrovnání státu s církvemi, ale že bude aktivně rebelovat proti vládě jako takové, protože je podle jeho soudu špatná. Někteří vysocí činitelé ODS reagovali prohlášením, že Tlustý už de facto není členem strany.

 

K nejrůznějším problémům, které vládu ve stále větší míře destabilizovaly, tak přibyla i konkrétní hrozba její existenci. Levicová opozice neměla bez zběhů Melčáka Pohanky dostatek sil, aby vládu sesadila. Tlustý a jeho spojenci v ODS by sice nejspíš nezašli tak daleko, aby v příštím hlasování o nedůvěře vládě pomohli opozici vládu „potopit“, jenže pokud zásluhou Tlustého platformy v ODS neprojde několik klíčových zákonů, začne se Topolánkův tým rozkližovat sám.

 

Vládní spojenci ODS—lidovci a zelení—možná Tlustého revoltou, coby vhodnou záminkou pro opuštění vlády, nepohrdnou, protože Topolánkova vláda je stále nepopulárnější a táhne ke dnu i popularitu vládních stran. A to je před podzimními volbami do Senátu a krajských zastupitelstev pro vládní strany velká hrozba.

 

Na případném pádu vlády je nejpikantnější snad to, že zatímco vláda ustála všechny útoky zleva, nakonec se možná rozloží kvůli ofenzivě zprava. Tlustý totiž argumentuje, že vláda je špatná nejen personálně, ale i ideově. Nejvíce mu vadí, že údajně neplní program ODS. Ta se pod Toplánkovým vedením prý přestala chovat jako konzervativně-liberální strana. To jsou silná slova, která nelze vzít jen tak zpět. Českou republiku tak čeká horké politické léto.  

 

MF Plus, 6.6.2008

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..