Na omluvě už nezáleží

Když soudce Vojtěch Cepl ml. vynesl nedávno rozsudek, podle něhož se bývalá Nejvyšší státní zástupkyně Marie Benešová nemusí omlouvat špičkám české justice, včetně současné Nejvyšší státní zástupkyně Renaty Vesecké, za to, že je nazvala justiční mafií, někteří vládní politici tvrdili, že nic neděje. Rozsudek se prý zatím nestal pravomocným a navíc se Vesecká a spol. proti rozsudku odvolali.

 

Jenže na tom, jak soudce Cepl rozhodl, skoro vůbec nezáleží, pokud jde o politické dopady. To samé platí při posuzování věrohodnosti žalujících představitelů justice. Zdali se bude nakonec muset Benešová omlouvat, je totiž podružné ve světle toho, co se během soudního řízení s ní vyjevilo. Pro vládní koalici i již zmíněné špičky justice to bude mít devastující účinky.

 

Pro ilustraci lze zmínit například anketu Českých novin, serveru ČTK, v nichž byl čtenářům položen následující dotaz: „Souhlasíte s Benešovou, že některé kauzy ovlivňuje zákulisní justiční mafie?”  Jen 12 procent s Benešovou nesouhlasí.

 

Vezmeme-li v úvahu, že se nařčení Benešové týkalo především kauzy Jiřího Čunka, má vláda Mirka Topolánka vážný problém. Naprostá většina obyvatel, a tedy i voličů, si totiž evidentně myslí, že vysocí justiční činitelé se snažili—buď na politickou objednávku nebo pod nepřímým politickým tlakem—zařídit, aby byla kauza Čunek smetena se stolu.

 

Premiér Topolánek by snad ještě mohl zachránit svou reputaci, kdyby nejen rychle odvolal Veseckou z funkce, ale také se zbavil Čunka. Jenže má svázané ruce, protože pokud skutečně špičky justice pracovaly na politickou objednávku, těžko se nyní šéf výkonné moci ve státě, z jejíchž špiček by taková objednávka musela vzejít, může účinně distancovat od těch, kdo se v kauze Čunek ušpinili.

 

Když slyšíme nabádání premiéra i Čunka, abychom se neukvapovali a vyčkali rozhodnutí dalších instancí, zdá se, že ztratili i poslední zdravé politické instinkty. I kdyby se totiž nakonec na základě rozhodnutí soudu vyšší instance musela Benešová nakrásně omluvit, politická škoda pro Topolánka a spol. bude už jen narůstat.

 

MF Plus, 13.6.2008

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..