Ekonomové nám dluží odpovědi

Nepříznivé zprávy o klesajícím ekonomickém růstu z poslední doby jsou často interpretovány jako důsledek vnějších faktorů. Viníky jsou prý americká hypotéční krize, ceny energií, a celková  recese na Západě.

 

V těchto analýzách vesměs chybí zhodnocení toho, zda k této situaci nepřispěla současná česká vláda. To je zvláštní už proto, že během osmiletého vládnutí sociální demokracie jsme slyšeli o údajně špatné hospodářské politice vlád více něž dost.

 

Ačkoliv první vláda ČSSD, pod vedením Miloše Zemana, převzala ekonomiku v útlumu, růst začal už v druhé polovině jejího vládnutí. Za Zemanových nástupců akceleroval, takže první vláda Mirka Topolánka přebírala hospodářství se šestiprocentním růstem. Přesto jsme během vlád ČSSD často slyšeli, že hospodářství dusí vysokými daněmi, zadlužováním, zbytečně štědrými pobídkami pro zahraniční investory, a dalšími údajně nekompetentními činy. Čím to tedy bylo, že ekonomika rostla, a to dokonce navzdory skutečnosti, že evropský západ stagnoval?

 

Jistě,  i někteří liberální ekonomové uznávali, že vlády ČSSD udělaly pro hospodářství hodně už tím, že tvrdě pracovaly na přijetí České republiky do Evropské unie, a tím vytvořily standardní prostředí, které bylo lákavé pro investory. Každopádně jsme ale navzdory ekonomickému růstu slyšeli více kritiky na adresu vlád, než chvály.

 

I proto je zvláštní, že nyní, když ekonomika začíná povážlivě zpomalovat, dozvídáme se jen velmi málo o tom, zda kromě zmíněných nepříznivých vnějších faktorů, nepřispívají snad k poklesu ekonomického růstu kroky vlády, jako je posilování koruny způsobené odkládáním přijetí eura, poněkud nesrozumitelná reforma státních financí, či třeba rozmetání agentury CzechInvest, která k nám dříve lákala zahraniční investory.

 

Možná je to proto, že mnoho prominentních ekonomů, kteří kdysi kritizovali vlády ČSSD, je příliš úzce spojeno s ekonomickými recepty současné vlády, a museli by tudíž kritizovat i sebe. Jenže pokud nebudeme schopni objektivně určit, zda k současným ekonomickým problémům nepřispívá i současná vláda, budeme jen těžko hledat na tyto problémy odpověď.

 

MF Plus, 22.8.2008

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..