Hra o Čínu

Olympijské hry v Číně vyprovokovaly mnoho demokratů na Západě, včetně České republiky, k odsudkům autoritářské povahy čínského režimu. Tlak na dodržování lidských práv byl jistě v pořádku, ale volání po bojkotu her kvůli nedemokratické povaze čínského režimu bylo poněkud licoměrné.

 

Tento druh nátlaku měl smysl, když se rozhodovalo o čínské kandidatuře na pořádání her. I potlačení jarního povstání v Tibetu čínskými úřady bylo zcela v logice autoritářského režimu, jímž Čína byla už v době schvalovaní kandidatury.

 

Druhou důležitou dimenzí tlaku na Čínu byly naděje některých západních demokratů, že by ohledy na světové mínění během Olympijských her mohly urychlit demokratizaci země. Problém s  touto logikou spočívá v tom, že demokratizace autoritářských režimů je komplikovaný proces, který závisí mnohem více než na „dobré“ vůli vládců v takových režimech na jiných faktorech.

 

Jak upozorňují mnozí významní politologové, stabilní demokracie má šanci vzniknout pouze v zemích, které zásluhou ekonomické a institucionální modernizace dosáhly určité životní úrovně. Řečeno „natvrdo“: lidé, kteří musí bojovat o pouhé ekonomické přežití, mají mnohem méně energie a času se starat o demokracii a občanskou společnost, než lidé, kteří jsou na tom ekonomicky a vzdělanostně lépe. Americký politolog Fareed Zakaria například upozorňuje, není znám případ pádu demokracie v zemi, v níž je HDP na hlavu více než 5000 amerických dolarů.

 

Čína se zásluhou obrovského tempa modernizace a bohatnutí k této metě rychle blíží. Někteří znalci Číny upozorňují, že dnes už není totalitním státem, v němž jedna strana kontroluje politiku, ideologii i ekonomiku. Čínské hospodářství je už ve velké míře mimo kontrolu komunistické strany a komunistická ideologie už nemá žádný reálný obsah. Dnešní Čína je autoritářský režim, v němž vládne jedna strana, ale to bylo dlouho třeba i Mexiko nebo Taiwan. Olympijské hry asi nezměnily postoje čínských vládců k demokracii, ale přinejmenším znamenaly pořádný „průvan“, který do Číny přinesl mnoho vnějších vlivů, jež se projeví až s několikaletým zpožděním. I proto je dobré, že se v Číně konaly.

 

MF Plus, 29.8.2008

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..