Podzim roku 2008 bude politicky velmi turbulentní. Slabá vláda Mirka Topolánka bude bojovat s rebely okolo poslance Vlastimila Tlustého. Ti se sice asi nepřipojí k případnému hlasování o nedůvěře vládě, vyvolaném opozici, ale i tak mají potenciál vládní koalici řádně rozkolísat, pokud přispějí k odmítnutí některých důležitých zákonů.
Dalším faktorem je konflikt o zahraniční politiku mezi prezidentem Václavem Klausem a topolánkovským křídlem v Občanské demokratické straně. Jako katalyzátor posloužil rusko-gruzínský konflikt, v němž prezident zaujal proruský postoj, zatímco vedení ODS se postavilo za Gruzii. Tento konflikt bude nejspíš eskalovat v otázce, jak dále s evropskou integrací.
Vláda si uvědomuje, že navzdory odmítnutí Lisabonské smlouvy v Irsku, by Česká republika měla smlouvu ratifikovat do konce roku, pokud nechce významně oslabit své nadcházející předsednictví EU. Prezident se tomu bude snažit všemi silami zabránit. V Tlustém a jeho lidech má ve vládní koalici potřebnou pátou kolonu.
Navíc na strany vládní koalice, jak se zdá, čeká v podobě krajských voleb politická porážka. Mnoho lidí bude tyto volby vnímat jako příležitost vyjádřit, co si myslí o vládních reformách, jež nejsou příliš populární. Opoziční sociální demokraté vedou pohodlně ve všech průzkumech veřejného mínění.
Navíc i kdyby ODS ve volbách de facto vyhrála, bude takové vítězství možné interpretovat jako porážku. ODS totiž kontroluje třináct ze čtrnácti krajů. I kdyby si své pozice udržela například v sedmi z nich, a ztratila by zbytek, mohli by Topolánkovi kritici hovořit o porážce.
To samé platí o volbách do Senátu, kde musí ODS obhájit 9 křesel, aby si udržela absolutní většinu. Jenže 9 křesel, ač by stačila k obhájení silné pozice strany, může být Topolánkvými kritiky viděno jako málo. Pokud tedy bude premiér ve své funkci ještě v prosinci, může za to děkovat především nadcházejícímu předsednictví v EU, které nebude ani opozice chtít poznamenat nestabilitou.
MF Plus, 5.9.2008