Jiný metr pro Zemana?

Když se z přepisů odposlechů zahrnutých nedávno v policejním spisu Krakatice zjistilo, že poslanec Vlastimil Tlustý byl využíván bosem podsvětí Františkem Mrázkem, a že zájmům Mrázka posloužil nepřímo i současný ministr vnitra Ivan Langer, vypukla mediální a politická vřava. Ačkoliv oba politici vcelku přesvědčivě zdůrazňovali, že neměli tušení o tom, že lidé, s nimiž jednali, byli spojkami Mrázka, přesto se ozvalo volání po jejich odchodu z politiky. Na Tlustého tlačilo vedení jeho občanských demokratů, k rezignaci Langera vyzvala sociální demokracie.

 

Zatímco vrcholil tento příběh, rozvíjel se jiný: návrat bývalého předsedy ČSSD a premiéra Miloše Zemana do veřejného života. Pomoci mu v tom má nově založený Klub přátel Miloše Zemana. Vůdčí roli v něm hraje Zemanův dlouholetý spolupracovník Miroslav Šlouf.

 

Ten měl s Mrázkem kontakty nikoliv přes jakési spojky, o jejichž napojení na Mrázka nemusel vědět. Z policejních odposlechů zveřejněných v médiích vyplývá, že Mrázek za Šloufem chodil přímo na Úřad vlády! Sám Šlouf to novinářům potvrdil. Znal se prý s Mrázkem od roku 1996. Podle něj Mrázek dodal Úřadu vlády informace, které pak měly vliv na privatizaci Komerční banky a České spořitelny. Šloufův tehdejší nadřízený Zeman tvrdí, že o kontaktech Mrázka a Šloufa nic nevěděl. Šlouf pro změnu tvrdí, že nevěděl o Mrázkových aktivitách v organizovaném zločinu.

 

Na výše zmíněných informacích je zajímavé především to, jak s nimi zacházejí média a politici. Skandál okolo Tlustého a Langera je jistě oprávněný, protože v každé normální demokracii by už jen výše zmíněné indicie o jejich napojení na organizovaný zločin byly dostatečným důvodem k odchodu z politického života. I kdyby totiž byla pravda, že nevěděli nic o napojení lidí, s nimž jednali, na Mrázka, smetlo by je už jen podezření, že to vědět mohli. Anebo závěr, že politici, jež jsou tak „naivní“, že je může bez jejich vědomí vytěžovat mafie, nemají v politice co dělat.

 

Jenže i tak je společenská nebezpečnost chování Tlustého a Langera o třídu nižší, než jednání Šloufa, a potažmo Zemana. Šlouf se s bosem podsvětí nejen přímo stýkal, ale dokonce přiznává, že vláda na základě Mrázkových informací činila strategická rozhodnutí.

I proto je podivné, když některá média vláčí Tlustého a Langera bahnem, ale zároveň reportují s jistou shovívavostí o činnosti Klubu přátel Miloše Zemana nebo o oslavě 60. narozenin Šloufa, kde se před kamerami objímá například s bývalým komunistickým aparátčíkem Miroslavem Štěpánem, odsouzeným kdysi do vězení za brutální rozehnání protikomunistických demonstrací v Praze.

 

Zeman je ve stejné situaci jako Tlustý a Langer. Ti jednali se spojkou Mrázka, přičemž tvrdí, že nevěděli o spojení s podsvětím. Šlouf sám přiznává, že se stýkal přímo s Mrázkem a ten měl vliv na rozhodování vlády. I Zeman tvrdí, že o tom nic nevěděl. Pro hygienu naší demokracie z toho plynou dvě věci: ČSSD by se měla snažit zbavit Šloufa ještě vehementněji, než se ODS snaží zbavit Tlustého, a Klub přátel Miloše Zemana by měl být považován médii nikoliv za zábavnou raritu, ale organizaci kompromitující bezpečnost státu.

 

MF Plus, 3.10.2008

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..