Nová Klausova strana?

Zvěsti o tom, že lidé z okolí prezidenta Václava Klause mají v úmyslu založit novou euroskepickou politickou stranu po vzoru irského hnutí Libertas, kterou by Klaus podpořil, mohou samozřejmě být jenom nátlakem na Občanskou demokratickou stranu v jejím rozhodování o dalším směřování. Pokud taková strana ovšem skutečně vznikne a Klaus se k ní přidá, bude to dobrá zpráva.

 

V ODS by se tak konečně vyjasnilo. Strana se totiž už několik let potýká s jistou schizofrenií v podobě ostrého  kontrastu mezi svými převážně proevrospkými voliči a euroskeptickými předáky. Koneckonců spory uvnitř ODS mají hodně co do činění právě se skutečností, že předseda strany a premiér Mirek Topolánek začal pod tlakem vládní odpovědnosti dělat pragmatickou politiku vůči Evropské unii, což se nelíbilo stále více eurofóbnímu Klausovi a jeho spojencům.

 

Očištění ODS od silně euroskeptických názorů, a politiků s nimi spojených, by dalo straně jasnější identitu. Proč by koneckonců nemohla i v České republice existovat pravicová, konzervativně-liberální strana, která je proevropská—podobně jako mnoho jiných pravicových stran v Evropě? Anebo strana, která alespoň není zbytečně protievropská…

 

Vznik euroskeptické strany zaštítěné Klausem by také konečně jasně ukázal, jakou má takový politický názor v českých poměrech skutečně podporu. Kdyby taková strana získala silné voličské zázemí, věděli bychom, že se s tímto názorem musí u nás vážně počítat. Kdyby naopak víceméně propadla, věděli bychom, že Klaus a spol. mluví jen za malou část společnosti, což by také určilo váhu zbytku Klausova prezidentství.

 

Česká občanská pravice tento druh katarze už delší dobu potřebuje. Topolánkovské křídlo ODS muselo kvůli křídlu klausovskému zbytečně chodit okolo horké kaše a občas na evropské půdě obhajovat názory, s nimiž nemohl být ztotožněn ani premiér ani místopředseda vlády pro EU Alexandr Vondra.

 

Mnohé z toho, co se v nedávné době v ODS odehrálo v podobě různých rebelií ze strany Vlastimila Tlustého a jeho podporovatelů také souviselo s konfliktem mezi Topolánkem a Klausem, kterýžto konflikt měl svoje nejhlubší kořeny nikoliv v osobní animozitě, jak se často tvrdí, ale v ideologických rozdílech, v nichž otázka EU hraje důležitou roli.

 

Ačkoliv novým stranám v České republice štěstí příliš nepřeje, příznivci projasnění poměrů na české pravici by měli Libertas.cz držet palce. Občané s pravicovou orientací by se tak konečně nemuseli uchylovat k pro ně často obtížným kompromisům mezi jejich liberálně-konzervativní orientací a euroskeptickými postoji. Pravicoví, ale zároveň proevpropští voliči by mohli s klidným svědomím volit ODS, pravicoví, ale euroskeptičtí voliči by volili novou stranu. Jinými slovy: občanská pravice by se konečně stala skutečně občanskou, národnická pravice by si našli nový domov.

 

MF Plus, 4.12.2008

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..