Betonáž na kongresu ODS

Opoziční sociální demokraté měli o minulém víkendu důvod otevírat šampaňské možná ještě s větším nadšením než po krajských a senátních volbách, v nichž jejich strana rozdrtila vládní občanské demokraty. Kongres ODS totiž nevyřešil ani jeden z problémů strany. Pouze zabetonoval současnou situaci. Což nejspíš znamená, že ČSSD bude dál na úkor svého největšího rivala posilovat.

 

Ačkoliv „změna“ byla nejčastěji používaným slovem na kongresu, vlastně se nic nezměnilo. Kongres, až na jednu obměnu v postu prvního místopředsedy, zvolil stejné vedení. Zažehnán nebyl ani střet mezi  křídlem Mirka Topolánka a jeho oponenty, kteří se hlásí k prezidentu Václavovi Klausovi. Hlavní představitel klausovců Pavel Bém byl sice z vedení strany vyšachován, ale jeho křídlo si udrželo silné pozice.

 

Klaus na kongresu v teatrálním gestu rezignoval na post čestného předsedy, ale jeho vliv na určitou část strany zůstává silný. Navíc si svým krokem rozvázal ruce k tomu, aby nyní vládě Mirka Topolánka mohl vyhlásit skutečně otevřenou válku.

 

Topolánek se nedokázal od Klause emancipovat ani v evropské politice. Právě toto téma mu nabízelo příležitost, aby po Klausově odchodu stranu nově definoval coby víceméně proevropksou. Místo toho zůstala ODS u svého tradičního euroskeptického brblání. Pokud si Topolánek myslel, že tím oslabí šance na úspěch nové strany na pravici, která chce být otevřeně protievrospká, nejspíš se mýlí.

 

V praxi výsledky kongresu znamenají, že se ODS bude směrem dopředu spíše potácet, než že by nabídla občanům věrohodnou alternativu vůči sílící ČSSD.  I kdyby se Topolánkova vláda dennodenně zaklínala reformami, nebude mít k uskutečnění změn potřebnou sílu.

 

Jediným pozitivním výsledkem kongresu je, že zbytečně nedestabilizoval politickou situaci před českým předsednictvím Evropské unie. Topolánek a jeho tým by jen těžko mohli být na poslední chvíli nahrazeni někým jiným. Dočasně posílený Topolánek snad také bude lépe schopen odrážet protievropské iniciativy prezidenta Klause během předsednictví.

 

V delší časové perspektivě ale nevypadají šance Topolánka na politické přežití dobře. Jeho strana nejspíš utrpí další zdrcující porážku ve volbách do Evropského parlamentu, což v ODS vyvolá tlak na změnu vedení strany před parlamentními volbami. Kongres tak spíše jen odsunul na pozdější termín skutečný střet o směřování ODS.

 

MF Plus, 12.12.2008

 

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..