Jaké jsou šance TOP 09?

Podle různých průzkumů veřejného mínění má nová politická strana TOP 09, založená bývalým lidoveckým předsedou Miroslavem Kalouskem, slušné šance se etablovat na české politické scéně. V úspěch strany, v jejímž čele má stanout populární ministr zahraničí ve vládě Mirka Topolánka Karel Schwarzenberg, věří podle průzkumů až 44 procent lidí.

 Průzkumy, které obecně zkoumají, kolik lidí věří v úspěch či neúspěch nějakého politického subjektu, jsou ovšem dosti problematické. Především z nich nevyplývá, kolik voličů by takovou stranu bylo nakonec ochotno aktivně podpořit svým hlasem. Spíš se jen dozvídáme, že si podstatná část populace myslí, že takovou stranu podpoří dostatek lidí.

 Problémem je také slovo „úspěch“. Jestliže více než 40 procent lidí věří v „úspěch“ nového subjektu, znamená to, že za úspěch považují vstup do Poslanecké sněmovny nebo vstup do vlády bez ohledu na to, kolik taková strana získá ve volbách procent  hlasů? A kolik procent z oněch více než 40 procent lidí, kteří prý věří v úspěch nové strany, ve skutečnosti považuje za úspěch třeba výhru ve volbách?

 I proto je třeba přijímat dosavadní průzkumy s jistou dávkou opatrnosti. Ukazují pouze to, že by se nová strana—na rozdíl od jiných nedávno vytvořených nových stran—mohla skutečně za určitých okolností stát novým hráčem na českém politickém kolbišti.

 Jestli tomu tak skutečně bude, ovšem bude záviset na celé řadě zatím neznámých faktorů. V prvních průzkumech totiž respondenti reagovali v podstatě jen na skutečnost, že stranu zakládá známý politik, a že v jejím čele stane jeden z nejpopulárnějších politiků země. Mnozí také reagovali na skutečnost, že strana se chce profilovat jako pravicové konzervativní uskupení, které by se mohlo stát koaličním partnerem Občanské demokratické strany.

 Tyto velmi obecné představy o tom, čím nová strana vlastně bude, musí ovšem Kalousek a lidé okolo něj v příštích měsících naplnit nějakým obsahem. Teprve pak budeme znát odpověď například na otázku, kolik lidí skutečně bude ochotno novou stranu podpořit.

 Jak už víme z nedávné politické historie, nové strany v České republice často začínají s velkými očekáváními, která se pak nenaplní. Částečně jistě i proto, že se naplnit nemohou. Mnoho voličů, znechucených stranickou politikou posledních let, totiž do nových stran vkládá nepřiměřené naděje. Když strana představí svůj program a kompletní vedení, jsou často zklamáni.

 Důležitou roli také hraje známý paradox české politiky: veřejnost sice volá po nových tvářích, ale nakonec většina lidí důvěřuje lidem, které už zná. Jenže na malém politickém trhu, jako je ten český, má každá známá tvář za sebou už nějakou historii. Média tak mají snadnou práci, aby na politiky, kteří chtějí uspět tak, že si převléknou politické šaty, vytáhla jejich staré prohřešky. Kalousek bude v tomto směru vítaným terčem, neboť jeho politická minulost je hustě popsaným papírem s mnoha otazníky.

 Jistou výhodou TOP 09 je skutečnost, že už v postavách politiků, kteří stanou v jejím čele, se v jednom bodě výrazně odlišuje od ODS: bude nepochybně proevpropská. Schwarzenberg je konzervativec, ale na rozdíl od mnoha konzervativně smýšlejících politiků v ODS nemá problémy s hlubší evropskou integrací.

 Jelikož průzkumy veřejného mínění opakovaně ukazují, že voliči ODS jsou mnohem více proevropští než čelní politici strany, je pravděpodobné, že mnozí budou zvažovat svojí podporu pro novou stranu, která je ve svých domácích prioritách podobná ODS, ale ve vztahu k EU se od ní bude nejspíš výrazně lišit.

 Jistým rizikem pro novou stranu je, že se stala magnetem především pro nespokojené lidovce. Pokud by její jádro měli tvořit především lidovci, kteří opustili lidovou stranu, hrozí nebezpečí, že nový subjekt neosloví voliče ODS, ale spíše jen nespokojené voliče lidovců. I proto bude hodně záležet na každém dalším kroku Kalouska a Schwarzenberga. Velká očekávání mohou snadno vyústit do velkého zklamání.

 Parlamentní zpravodaj

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..