Estébácké nebo bolševické metody?

Expremiér Mirek Topolánek po svém návratu z dovolené v Toskánsku obvinil sociální demokracii z estébáckých metod. „Jsem permanentně sledován, natáčen a následně dehonestován,“ prohlásil Topolánek s tím, že za těmito praktikami prý stojí ČSSD.  

 Reagoval na skutečnost, že se v českých médiích objevily snímky zachycující ho v Toskánsku ve společnosti podnikatelů, lobbyistů a podnikatelů, například  šéfa energetického gigantu ČEZ Martina Romana.

 Přímé důkazy o tom, že pořízení inkriminujících fotek zorganizovala ČSSD, Topolánek neposkytnul. Jako nepřímý důkaz uvedl pouze údajné spojení mezi poradcem Lidového domu Petrem Dimunem a bývalým šéfem české rozvědky Karlem Randákem. Právě Randák prý nabídnul fotky z Topolánkova toskánského pobytu MF Dnes.

 Co na tom, že se zatím neprokázalo ani ono údajné spojení mezi Dimunem a Randákem, kteří se prý snažili s pomocí snímků ze schůzky mezi prezidentským kancléřem Jiřím Weigelem a lobbyistou Miroslavem Šloufem, manipulovat už vloni prezidentskou volbu. A i kdyby se někdy prokázalo, bylo by potřeba nových důkazů k tomu, aby tyto dva pány bylo možné dát dohromady v případě snímků z Toskánska. A dokonce ani to by ještě neusvědčovalo ČSSD.

 Navíc se už v médiích otevřeně mluví o tom, že část snímků pořídili reportéři  bulvárního deníku Aha. Byli podle Topolánka také napojeni na ČSSD?

 Není také jasné, proč by ČSSD měla chtít poškodit spolu s Topolánkem i svého bývalého ministra obchodu a průmyslu Milana Urbana, který byl na snímcích zachycen také.

 Topolánek má jistě pravdu v tom, že tajné pořizování snímků za účelem politické diskreditace se podobá estébáckým metodám. Když si ale stěžuje, že je na základě tajně pořízených snímků dehonestován, nelze se nezeptat, zda mu neuniká meritum věci. Tedy skutečnost, že kdyby se nepohyboval na dovolené ve společnosti hned několika lidí, kteří mohou mít eminentní zájem na jeho politické přízni pro své podnikatelské aktivity, nebylo ho kvůli čemu „dehonestovat“.

 Problém je ovšem ještě hlubší. Většina médií se zatím soustředila jen na to, s kým se Topolánek sešel nebo čí jachtou se nechal vozit po Středozemním moři, a co mohl s těmito lidmi domlouvat.  Na otázku, jak tuto dovolenou zaplatil, odpověděl, že prý si dovolenou zaplatil ze soukromých peněz svých a své partnerky Lucie Talmanové. Jako důkaz posloužilo prohlášení, že si to vzhledem ke svým příjmům prý mohou dovolit, jakož i letmé zamávání několika papíry na tiskové konferenci s tím, že nic dalšího dokazovat nemíní.

 Jenže právě tady je expremiér na tenkém ledě. Bylo by totiž možné věřit jeho slovům, že se nepotřebuje scházet s Romanem a dalšími až v Toskánsku, neboť je může potkat třeba ve Špindlerově mlýně. Jenže mnohem horší by bylo, kdyby mu tito lidé dovolenou v Toskánsku, včetně výletu na luxusní jachtě, buď zaplatili nebo poskytli zadarmo. I proto by měl udělat vše pro to, aby ukázal, že z jeho osobního konta, popřípadě paní Talmanové, odešly peníze na zaplacení vily i výletu na jachtě. Anebo že má jiné doklady o tom, že dovolenou platil sám.

 Neobstojí ani tvrzení, že pronájem vily organizoval jeho přítel Marek Dalík. Ten sice může být Topolánkovým přítelem, ale je zároveň také podnikatelem a lobbyistou s vlastními zájmy. Navíc se vynořuje otázka, komu ta vila vlastně patří. Novináři už zjistili, že běžně k pronájmu vůbec není.

 Ještě horší na Topolánkově argumentaci je skutečnost, že zatímco bez důkazů obviňuje ČSSD z estébáckých metod, sám používá metody bolševické. Známou praxí komunistických režimů bylo totiž uměle odvracet pozornost od vlastních problémů fabrikovanými útoky na „nepřítele“. Komunistická propaganda tak neúnavně a lživě vytvářela obraz prohnilého Západu s jediným cílem: odvrátit pozornost od příšerné situace doma.

 Přesně to nyní dělá Topolánek. Chce, aby se média zabývala primárně tím, kdo pořídil snímky z jeho dovolené, nikoliv tím, co tyto snímky a další informace odhalují.

 Jak už poznamenali někteří komentátoři, asi se hned tak nedozvíme, zda Topolánek s podnikateli něco domlouval. Každopádně by veřejnost ale měl přesvědčit co nejdřív o tom, že si luxusní dovolenou platil skutečně sám. To by v očích voličů jistě pomohlo alespoň částečně zmírnit některá podezření.

 

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..